27 Mart 2019, Çarşamba

Haberin Kalbi - Türkiye'nin En Güncel Haber Sitesi

Eğirdir Gölü'nün su seviyesindeki azalma endişelendirdi

Eğirdir Gölü'nün su seviyesindeki azalma endişelendirdi

Van Gölü ve Tuz Gölü'nden sonra Türkiye'nin en büyük üçüncü gölü olan Eğirdir Gölü'nün 'Hoyran' olarak bilinen ve çevresinde birçok köyün bulunduğu bölgede su seviyesindeki çekilme yöre halkını endişelendirdi. Gölün bu bölümündeki halk, son 2 yılda suyun yaklaşık 100 metre çekildiğini iddia ederken, bu durumu cep telefonlarıyla görüntüleyerek yetkilileri önlem almaya çağırdı.

Gölün yakınındaki Taşevi Köyü sakinlerinden Osman Çetinkaya, Taşevi Plajı'nda yapılan iskelenin ayaklarının daha önceki yıllarda suyun içerisinde ve görünmez durumda olduğunu, bu yıl ise tümünün açıkta kaldığını söyledi. Osman Çetinkaya, "Eğirdir Gölü'nü arada bir gören insan belki fark etmez ama biz göle yakın yerde yaşadığımız için bunu net bir şekilde görüyoruz. Göl resmen kuruyor. Yetersiz yağışlar, bilinçsiz sulama, buharlaşma her ne derseniz deyin, göl göz göre göre çekiliyor. Buna bir önlem alınmazsa korkarım Burdur Gölü gibi ortada çorak bir araziden başka bir şey kalmayacak" dedi.

Ortaya çıkan görüntüyü cep telefonuyla kaydeden Osman Çetinkaya, "Bu görüntüleri devlet büyüklerine, yetkililere hatta siyasetçilere de göndereceğim ve çare isteyeceğim" diye konuştu.

TURKIYE'NIN EN BUYUK UCUNCU GOLU OLAN EGIRDIR GOLU'NDE SU SEVIYESINDEKI AZALMA YORE HALKI TARAFINDAN GORUNTULENDI. BOLGE HALKI SON 2 YILDA GOLDEKI CEKILMENIN GOZLE GORULUR SEVIYEDE ARTTIGINI BELIRTEREK, YETKILILERI ONLEM ALMAYA DAVET ETTI.(FOTO:ISPARTA-DHA)

 

yukarı çık