24 Mayıs 2018, Perşembe

HABERİN KALBİ / Halktan Yana - Gerçek Haber

Beyoğlu’ndaki bar kavgasında söz mekanın: Sebep, bayanın duyarsız, özensiz ve şiddet içeren hareketleri

Beyoğlu’ndaki bar kavgasında söz mekanın: Sebep, bayanın duyarsız, özensiz ve şiddet içeren hareketleri

D.O. adlı kadının anlatımına göre Bekar Sokak’ta bulunan U2 Irish isimli bara giden çift mekan sahibinin saldırısına uğramış, D.O’nun gözünde ve vücudunun diğer bölgelerinde morluklar oluşurken, erkek arkadaşının burnu kırılmış, polis de hiçbir işlem yapmamıştı.

Gazete Kritik’e U2İstanbul’dan gönderilen mailde ise kavganın D.O.’nun taşkınlık yapması üzerine çıktığı öne sürüldü.

Açıklama şöyle:

“Sevgili Arkadaşlar, 

Bizler yazılanları sosyal medyadan hayretle ve üzüntü ile takip ediyoruz. Olayların bu kadar çarpıtılabileceğini inanın hiç ummazdık. 

Yaşananları kısaca aktarmak isterim. 

Dün gece iddiaların sahibi çift saat 01.30 civarında barımıza gelerek birer adet bira içtiler ve orada bulunan iki İrlandalı ile sohbet ettiler, gece saat 02.00 gibi İrlandalı arkadaşların içkileri bittikten sonra bizlere veda edip ayrıldılar diğer arkadaşlarında biraları bitmişti. Saatin geç olduğunu ve mekanı kapatma saatimizin geldiğini, gitmemiz gerektiğini kendilerine söyledim.

Çiftten bayan olan biz daha önce de gelmiştik yine aynı şekilde bize kapatmanız gerektiğini söylemiştiniz, siz bizi sevmediğiniz için böyle yapıyorsunuz diyerek benimle tartışmaya başladı. Ve bir bira daha içmek istediğini ondan sonra gitmek istediğini söyledi. Hayır dediğimde “Başka zaman geç saatlere kadar açık tutuyorsun, şimdi neden bizi göndermek istiyorsun” şeklinde mekanı kapatmamam gerektiğini ve bir bira daha içmek istediğini ısrarla söylemeye devam etti. Ben de kendilerine daha erken bir saate gelmeleri gerektiğini o zaman rahatlıkla oturup içebileceklerini söyledim.

Bunun üzerine bayan arkadaş Hayır ben bir bira daha içmek istiyorum diyerek barın arkasına uzandı ve barın üzerindeki iki bira sifonunu da açarak bardağına bir sifondan bira doldurmaya çalıştı. Bu sırada da biraların etrafa dökülmesine sebep oldu. Ben de onu omuzundan tutarak ve bunu yapmaması gerektiğini söyleyerek geriye doğru ittim.

Bu arada erkek arkadaşı devreye girdi ve erkek arkadaşıyla aramızda arbede başladı. Hatta önündeki bira bardağını bana fırlattı. Erkek arkadaşını bardan dışarı çıkarmaya çalışmama rağmen bana karşı koymaya devam etti. Bu sebeple barın içinde erkek arkadaşıyla aramızda şiddetli bir kavga yaşandı. Bir ara ikimiz de yere düştük. Bayan da aramıza giriyor ve ara sıra da beni itiyordu. Daha sonra bayan kapının önüne çıkarak bağırmaya başladı. Ben de erkek arkadaşını bu sırada zorla dışarı çıkardım. 

Daha sonra Polis Memurları geldiler ve benden şikayetçi olunduğunu ve arkadaşların benden şikayetçi olduklarını söyleyip Emniyet Müdürlüğüne gitmemiz gerektiğini belirttiler. Barın önünde epey bir zaman şikayetçi olduğunu iddia eden çiftin gelmesini bekledik. Birkaç kere gelip geri gittiler. En son gitmelerinden sonra bir daha gelmediler ve kendilerinden bir daha haber alamadık. Dolayısıyla tutanak tutulmamış oldu. Bunun üzerine yapacak bir şeyimiz kalmayınca oradan ayrıldık. Bayan arkadaşın yüzündeki darbe nasıl oldu inanın hiç bir fikrim yok erkek arkadaşıyla aramızda olan arbede anında olduğunu tahmin ediyorum. Bir de ortada demir çubuktan bahsediliyor, maalesef ki söylenenlerle yaşananların arasında büyük farklar var. 

Bu bar 6-7 metrekare büyüklüğünde bir İrlanda pub’ı şeklinde bir mekan. Yaklaşık 10 yıldır tek başıma işletmekteyim. Buraya gelenlerin bildiği üzere de yorulduğumda kapattığım, tatile çıktığımda kapattığım, istemediğimde açmadığım tek kişilik bir işletmedir. Yurt dışında ülkemizden çok daha fazla bilinirliği olan ve kadına şiddetle en ufak bir ilgisi olmayan, bunun da karşısında yer alan bir bardır. 

Şu anda bir linç hareketine dönüşmüş olan bu durum için bir açıklama yazmak zorunlu oldu. Bu sebeple üstte kısaca yaşanan durumu anlatmaya çalıştım. 

Özetle yaşanan şiddetin temel sebebi; bayanın duyarsız, özensiz ve özünde şiddet içeren (zorla bira içmeye kalkmak gibi) hareketleridir. Bu hareketlerden dolayı barın içerisinde erkek arkadaşıyla aramızda bir kavga yaşandı. Anlatıldığı gibi bir demir sopa ya da sopalar ortada hiç olmadı.

Avukatımla konuştuğumda resmi bir şikayetin de henüz kendileri tarafından yapılmadığını söyledi. Bu durum olursa ben de kendi haklarımı savunmak üzere gerekli işlemleri yapacağım. 

Sonuç olarak bu linç hareketinden kurtulmak ve derdimi anlatmak için bunları yazdım. Herkese duyurulur.”

yukarı çık