23 Şubat 2019, Cumartesi

Haberin Kalbi - Türkiye'nin En Güncel Haber Sitesi

295 projenin tecrübesi ‘Kurumsal Sosyal Sorumluluk Birimi’ni hayata geçirdi

295 projenin tecrübesi ‘Kurumsal Sosyal Sorumluluk Birimi’ni hayata geçirdi

Eğitim-öğretim alanında yeniliklere ve çağın doğrultusundaki modern araştırmalara hız kesmeden devam eden Beykoz Üniversitesi, önemli bir çalışmayı daha hayata geçirdi. Yükseköğretim kurumları arasında ‘Kurumsal Sosyal Sorumluluk Birimi’ni kuran ilk üniversite olan Beykoz Üniversitesi, öğrencilerin teorik bilginin yanı sıra sosyal sorumluluk alanında da aktif olmasını sağlamayı amaçlıyor.

Birim çatısı altında; üniversite çalışanlarının ve öğrencilerin kurumsal sosyal sorumluluk projeleri geliştirip uygulayabilmesini sağlamak, toplumsal sorunlarla mücadele etmek, sektör ve yükseköğrenim kurumlarının potansiyel iş birliklerini şekillendirmek için gruplar ve bireyleri toplumsal iyiye dair harekete geçirmek amaçlanıyor.

Öncülük edecek

Milli Eğitim Müdürlükleri ve Rehberlik Araştırma Merkezleri ile iş birlikleri kurarak lise çağındaki öğrencilerde sosyal sorumluluk bilincini geliştirmek ve ilgili öğrencileri proje uygulayıcısı hale getirmek öncelikler arasında olacak. Sivil katılımı amaçlayan bölgesel üniversite sektör ağlarının kurulmasını sağlamak, Türkiye’deki yükseköğrenim kurumlarını ulusal bir toplumsal hizmet ağında toplamak ve bu ağa öncülük ederek organize bir şekilde fayda üretmek de kurumun hedeflerinden biri.

5 yılda 295 projeye imza atıldı

Öğrencilere, Beykoz Üniversitesi olarak yaparak, dokunarak öğrenmenin önemini aktarmayı prensip edindiklerini belirten Kurumsal Sosyal Sorumluluk Birimi Koordinatörü Öğr. Gör. Oğuzhan Çaçamer, bu doğrultuda 2013-2014 eğitim-öğretim yılı itibarıyla müfredatlarına Sosyal Sorumluluk Projesi dersini aldıklarını hatırlattı. Çaçamer, bu ders kapsamında 2 bin 850 öğrencinin öncülüğü ve uygulayıcılığında kadın haklarından madde bağımlılığına, okul iyileştirme çalışmalarından geri dönüşüm projelerine, hayvan hakları çalışmalarından engelli haklarına kadar birçok farklı konuda toplamda 295 projeyi hayata geçirdiklerini açıkladı. Geçtiğimiz 5 yılın verdiği tecrübe, cesaret ve güven ile bugün Türkiye’nin yükseköğretim kurumları arasında ‘Kurumsal Sosyal Sorumluluk Birimi’ni kuran ilk üniversitesi olduklarının altını çizen Çaçamer, “Bu birim ile sosyal sorumluluk projelerimizi öncelikli olarak kurum çalışanlarımıza, milli eğitim müdürlükleri aracılığı ile lise öğrencilerine ve özel sektör iş birlikleriyle sektör paydaşlarımıza yaygınlaştırmayı hedefliyoruz” dedi.

 

Editöre Not: İstanbul Kavacık’ta 2016 yılında kurulan Beykoz Üniversitesi’nin temeli, 2008’de Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu’nun kurulması ile atıldı. Rektör Prof. Dr. Mehmet Durman’ın yönetimindeki Beykoz Üniversitesi’nde; ‘İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi’, ‘Sanat ve Tasarım Fakültesi’, ‘Sosyal Bilimler Fakültesi’, ‘Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi’ olmak üzere dört fakülte, ‘Yabancı Diller Yüksekokulu’, ‘Sivil Havacılık Yüksekokulu’ olmak üzere iki yüksekokul, Meslek Yüksekokulu, Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu olmak üzere iki meslek yüksekokulu ve yüksek lisans ve doktora programlarının sunulduğu bir Lisansüstü Programlar Enstitüsü yer almaktadır.

 

Detaylı bilgi için…                                                                     

CitiPR Derya Dursun

       0539 681 20 91

                                                                                            deryadursun@citipr.com 

HABERE AİT RESİMLER

yukarı çık