Yargıtay'dan 'deprem' kararı: 'Valilerin sorumluluğu yok'

Deprem bölgesindeki valilerin deprem öncesi ve sonrasında gerekli önlemleri almadığına ilişkin yapılan suç duyurusu, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nca işleme konmadı.

GÜNDEM 04.02.2024, 13:42
Yargıtay'dan 'deprem' kararı: 'Valilerin sorumluluğu yok'

Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 11 ili etkileyen depremlerin üzerinden neredeyse bir yıl geçti. Açıklanan resmi verilere göre, depremlerde 53 bin 537 kişi yaşamını yitirirken, 107 bin 213 kişi de yaralandı. Depremin etkileri ise hâlâ devam ediyor.

Avukat Tacettin Çolak, deprem bölgesindeki valilerin deprem öncesinde ve sonrasında gerekli önlem almadığı gerekçesiyle; binlerce yurttaşın ölümüne, yaralanmasına ve binlerce yapının yıkılmasına neden olduğunu belirterek, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Cumhuriyet'ten Mehmet Oflaz'ın haberine göre; suç duyurusunu işleme alan savcılık, valiler hakkındaki dosyayı Yargıtay’a gönderdi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin yaptığı inceleme ve değerlendirme sonucunda valiler hakkındaki şikayetin “işleme konulmamasına karar” verdi.

'İddialar soyut ve genel nitelikte'

Kararda, depremden hemen sonra arama ve kurtarma çalışmalarının başladığı öne sürüldü. Başsavcı Bekir Şahin imzalı kararda özetle şöyle denildi:

“... Deprem sonrasında yerel Cumhuriyet başsavcılıkları tarafından yürütülen soruşturmalar sırasında hasar gören/yıkılan ilgili bina ve/veya bölge, depremden etkilenen vatandaşlarımız arama ve kurtarma çalışmaları bakımından bir valinin sorumluluğunun tespit edilmesi halinde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na durumun bildirilmesi durumunda gereğine tevessül edilebileceği, aynı şekilde somut olarak bir fiil isnadında bulunulması halinde de yine gerekli inceleme ve işlemlerin yapılmasının mümkün olduğu hususları dikkate alındığında; deprem bölgesindeki valiler hakkında iddiaların soyut ve genel nitelikte bulunduğu, somut bilgi ve belgeye dayanmadığı anlaşılmıştır.”

Yorumlar (0)