Van Valiliği’nden iki köylünün helikopterden atıldığı iddialarına ilişkin açıklama

Van Valiliği, Çatak’ta 2 köylünün helikopterden atıldığı iddialarına ilişkin yaptığı açıklamada, çatışma yaşanan bölgede “şahsın ‘dur’ ihtarına uymayarak kaçmaya çalıştığı esnada kayalık alanda düştüğü ve yaralandığı belirtildi.

Van Valiliği’nden iki köylünün helikopterden atıldığı iddialarına ilişkin açıklama

Van Valiliği, Çatak ilçesinde 2 köylünün helikoperden atıldığı iddialarına ilişkin bir açıklama yayımladı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Van İli Çatak İlçesi Andiçen Mahallesi Sürik Mezrası kırsalında bulunan BTÖ mensuplarını etkisiz hale getirmek maksadıyla 11 Eylül 2020 tarihinde icra edilen operasyon neticesinde; (2) BTÖ mensubu etkisiz hale getirilmiş (1) personel yaralanmış (3) personel şehit olmuştur. Teması müteakip bölgede yapılan takip ve tarassut esnasında çatışma alanından kaçan (1) terörist daha, dere içinde tespit edilerek çıkan çatışma neticesinde etkisiz hale getirilmiştir.”

“S.T. İSİMLİ ŞAHIS ‘DUR’ İHTARINA UYMAYARAK KAÇMAYA ÇALIŞTIĞI ESNADA KAYALIKTAN DÜŞTÜ”

“Söz konusu teröristin etkisiz hale getirildiği yerde gözetleme yapan ve şüpheli hareketler sergileyen (1) şahsın S.T bulunduğu tespit edilmiş, şahsın dur ihtarına uymayarak kaçmaya çalıştığı esnada kayalık alanda düştüğü ve yaralandığı gözlemlenmiş, mukavemet göstermesine rağmen yakalanıp usulüne uygun olarak muhafaza altına alınmıştır. Bölgede BTÖ mensuplarına yardım/yataklık ettiği değerlendirilen O.Ş isimli şahıs aynı bölgede mukavemet göstermesine rağmen usulüne uygun olarak muhafaza altına alınmıştır.

“Gözaltı işlemlerinin yapılması maksadıyla (2) şüpheli şahıs ve etkisiz hale getirilen (1) BTÖ mensubu operasyon bölgesinden helikopterle alınarak, 11 Eylül 2020 günü saat 19.00 sularında Van İl J.K.lığına getirilmiştir. Şüpheli şahıslar hazırda bekleyen ambulanslar ile öncelikle en yakın özel hastaneye, müteakiben Van Bölge Araştırma Hastanesine sevk edilmiştir. O.Ş isimli şahıs tedavi işlemlerinin tamamlanmasını müteakip 20 Eylül 2020 günü taburcu edilmiştir. S.T isimli şahsın tedavisine devam edilmektedir.

“İzahı yapılan iddialarla ilgili olarak Van Cumhuriyet Başsavcılığınca 11 Eylül 2020 tarihi itibarıyla adli süreç ve eş zamanlı olarak idarece idari soruşturma başlatılmış olup olay bütün boyutlarıyla titizlikle değerlendirilmektedir.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa ATLI
Mustafa ATLI - 1 ay Önce

Helikopterden atıldıysa hastaneye neden getirilsin ve tedavi edilsin vatan hainleri hainliklerini iftira atarak intikam almaya devletin gücünü kucuk düşürmeye çalışırlar o şahısların çatışma bölgesinde ne işleri var bunu kimse sormaz at yalanı izi kalsın devletin gücünü kimse test etmesin ve iftira atmasın herkez şapkasını önüne koyup düşünmesi gerekir acaba neden diye türkiye eski türkiye değil herkez bunu böyle bilecek ve tarafını belli edecek

SIRADAKİ HABER