Uzmanlar uyarıyor! Eylül ayı ile birlikte vaka sayıları artışa geçecek

banner458

Prof. Dr. Kayıhan Pala, Eylül ayı ile birlikte vaka sayılarının artışa geçeceğini ifade etti.

banner459
GÜNDEM 28.07.2020, 18:24 28.07.2020, 18:38
Uzmanlar uyarıyor! Eylül ayı ile birlikte vaka sayıları artışa geçecek

Sağlık Bakanlığı verilerinden yola çıkarak Türkiye’de 200 bine yakın aktif vaka bulunduğunu tahmin eden Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala, yetkilileri Eylül ayına ilişkin uyardı. Pala, “Mevsimsel grip denilen influenza açısından da vakaların gözlenmeye başlamasıyla, bu aydan itibaren Ekim, Kasım’ı da içerecek şekilde virüsün kendisinde hastalık yapma yeteneğinde azalma olmazsa, Türkiye’de olgu sayısında ve buna bağlı olarak yoğun bakım hastası, yaşamını yitiren sayısında bir artışın karşımıza çıkabileceği öngörülebilir" dedi.

Yeni tip koronavirüse (Covid-19) ilişkin Eylül ayında Türkiye’yi bekleyen tabloyu Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala ANKA’ya değerlendirdi.

"ÖNÜMÜZDEKİ İKİ HAFTA İÇİNDE ETKİSİNİ GÖSTERECEK"

Pala, günlük ortalama bin düzeyinde seyir eden vaka sayısının Türkiye’de koronavirüs salgının birinci dalgasının sönümlenmediğini ortaya koyduğunu belirterek, yeni vakalara ilişkin uyarıda bulundu. Pala, İstanbul’da 300 bini aşan toplumsal hareketlilik yaşandığını ve sosyal mesafenin korunmadığını belirterek, “Önümüzdeki iki hafta içerisinde etkisini göstermiş olacak. Ağustos’un 15’inde de özel okulların açılmasından söz ediliyor. Bu da gerçekleşirse sayının düşme ihtimali görünmüyor” dedi.

MEVSİMSEL GRİP UYARISI

Anadolu illerinden ve Ankara’dan vaka sayılarına ilişkin kötü haberler geldiğini kaydeden Pala, Eylül ayıyla birlikte vaka sayılarının artışa geçeceğini ifade etti:

“Eylül ayında mevsimsel grip denilen influenza açısından da vakaların gözlenmeye başlamasıyla, bu aydan itibaren Ekim, Kasım’ı da içerecek şekilde virüsün kendisinde hastalık yapma yeteneğinde azalma olmazsa Türkiye’de olgu sayısında ve buna bağlı olarak yoğun bakım hastası, yaşamını yitiren sayısında bir artışın karşımıza çıkabileceği öngörülebilir.”

"TÜRKİYE, ÖNLEMLERDE İŞİ OLURUNA BIRAKMIŞ GÖRÜNÜYOR"

Salgının birinci dalgasını sönümlenmemesini yanı sıra toplumdaki algının ‘hastalık yokmuş gibi bir algı’ olduğunu söyleyen Pala, Sağlık Bakanlığı’nın test sayılarını sınırlandırdığına dikkati çekti. Pala, şöyle konuştu:

“Risk grubundakileri test yapılmaması şu andaki vaka sayıları açısından düşündürücü. Bu 150 bin kişiyi kapsayacak saha araştırmasındaki duruma bakacak olursak, toplumda halen 200 bine yakın aktif vaka sayısı varken, bunun 10’da birine yakını ancak yakalanabilmiş durumda. Yakalanamayanlar halen hastalığı bulaştırma özelliğine sahip. Mevsimsel grip yokken, olgu sayısı artmamışken bile önlemlerde eksiklikler olduğu görülüyor. Türkiye önlemlerde biraz sanki işi oluruna bırakmış görünüyor.”

Yorumlar (0)