Türkiye'deki vaka artışında korkutan ayrıntı açıklandı

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, son bir aydaki Covid-19 vakaları içinde 19 yaş ve altındakilerin oranı yüzde 35’e ulaştı. Son bir aylık dönemde, Covid-19 vakalarının yüzde 29’unu 10-19, yüzde altısını ise 0-9 yaşlarındakiler oluşturdu.

GÜNDEM 26.10.2021, 17:17
Türkiye'deki vaka artışında korkutan ayrıntı açıklandı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçen hafta “Şu an aktif vakalarımızın yaklaşık yüzde 40’ı 23 yaş altı vatandaşlarımızdan oluşmaktadır” demişti.

 Türkiye’de dün 27 bin 663 vaka, 232 can kaybı kaydedilmişti.

Bilim kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, konuyla ilgili “Ailelerin 12 yaş ve üstündeki çocuklarına aşı yaptırmaları hem çocuklarının riskten korunmasını hem de virüsün yayılımının önlenmesini sağlayacaktır” dedi.

Covid-19’un bebek ve çocuklar dahil her yaştan insanı hasta edebildiğini belirten Kayıpmaz, şunları söyledi: “Covid-19’a yol açan SARS-Cov-2’nin bulaşıcılığı, mutasyonlar sonucunda arttı. Bu durum, özellikle eğitim yaşamında ve sosyal ortamlarda daha fazla vakit geçiren, hareketliliği yüksek olan çocuk ve gençlerde vakaların artmasına yol açıyor.”

Hastalığı herhangi bir belirti göstermeden veya hafif geçiren çocukların da virüsü bulaştırdıklarını belirten Kayıpmaz, şöyle devam etti: “Çocuk ve gençlerin çoğunluğu, kronik hastalığı bulunmadığı, vücutlarının virüse karşı dirençleri fazla olduğu için hastalığı ağır geçirmiyor. Diğer yaş gruplarına göre aşılama oranının daha düşük olduğu çocuk ve gençlerde vaka görülme sıklığı artıyor. Bu durum, virüsün ev içinde bulaşmasına yol açıyor.”

Yorumlar (0)