Türkiye'deki ‘Sözde emekli’ sayısı kaç kişi?

CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Zeynel Emre, iktidarın ‘emekliler yılı’ ilan ettiği 2024’te, bağlanan maaşı açlık sınırının altında kaldığı için çalışmaya devam eden emekli sayısının açıklanmasını istedi. Emre, emekliliği hak etmesine karşın düşük emekli maaşlarından kaynaklı yaş sınırını bekleyen kamu çalışanlarının kaç kişi olduğunu da sordu.

GÜNDEM 14.06.2024, 12:49
Türkiye'deki ‘Sözde emekli’ sayısı kaç kişi?

CHP’li Emre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinin gerekçesinde, AKP iktidarının Türkiye ekonomisinde yol açtığı tahribatın en ağır bedellerini emeklilerin ödediğini kaydetti. “Makro ekonomik öngörüleri tüketim esasına dayalı olan ve bu kapsamda yolcu, araç, hasta garantisi gibi uygulamalarla ekonomik büyüme modelinde istihdam ve kalkınmayı göz ardı eden iktidar, gittikçe küçülttüğü ekonomik pastadan emeklilere daha da az pay düşmesine neden olmuştur” diyen Emre, 2024 yılı itibarıyla 16 milyon civarındaki emekliden 6 milyonunun 10 bin lira olan en düşük emekli maaşıyla geçinmeye çalıştığını kaydetti. Türk-İş’in 2024 Mayıs ayı sonu itibarıyla açlık sınırını 18 bin 969 lira açıkladığını anımsatan Emre, emeklilerin çok büyük kısmının açlık sınırı altında maaş aldığını vurguladı ve “Bu durum, 2024 yılını ‘emekliler yılı’ ilan eden iktidarın dalga konusu olmasını kaçınılmaz kılmıştır” dedi.

‘Sözde emekli’ sayısı kaç kişi?
 

Düşük emekli maaşlarının emeklileri ek gelir sağlama yolları aramaya ittiğini; Türkiye Emekliler Derneğinin (TÜED) bu yılın nisan ayında açıkladığı verilere göre, Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) ödeyerek çalışan emekli sayısının 1 milyon 871 bin 897 olduğu kaydedilen önergede, Bakan Işıkhan’ın yanıtlaması istemiyle şu sorulara yer verildi:
 

“- Son 5 yılda emekli olduğu halde sigortalı çalışanların sayısı kaçtır?

- Son 3 yılda emekli olduğu halde yeniden işe başlayan kişi sayısı (kadın/erkek) ne kadardır?

- Son 5 yılda emeklilere sağlanan sağlık gideri ne kadardır?

- 11 Haziran 2024 tarihi itibarıyla kamuda emekliliği hak etmesine karşın çalışmaya devam eden kamu görevlisi sayısı kaçtır?”

Yorumlar (0)