Türkiye'de hayat durdu Kanal İstanbul sevdası durmadı !

Türkiye koronavirüs salgınıyla boğuşurken, AKP iktidarı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "hayalim" dediği Kanal İstanbul projesi için ilk ihaleye çıkıyor.

Türkiye'de hayat durdu Kanal İstanbul sevdası durmadı !

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından hayata geçirilecek olan AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “çılgın projesi” Kanal İstanbul projesi kapsamında bugün dev su yolunun etki alanında kalan Başakşehir'deki tarihi Odabaşı ve Arnavutköy'deki tarihi Dursunköy köprülerinin rekonstrüksiyon (yeniden yapım) projesi için Kağıthane'deki Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü'nde ihale düzenlenecek.

KÖPRÜLER SÖKÜLEREK TAŞINACAK

Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre, ihale için hazırlanan özel teknik şartnamede, işin amacı “Kanal İstanbul projesi etki alanında kalan Başakşehir'deki tarihi Odabaşı ve Arnavutköy'deki Dursunköy köprülerinin korunarak gelecek kuşaklara aktarılmasının sağlanması için sağlam bölümlerinin sökülerek taşınması, eksik bölümlerinin tamamlanması ilkesine dayalı projelerinin hazırlanması” olarak açıklandı.

Şartnameye göre köprü civarında araştırma kazıları yapılarak başlangıç ve bitiş noktaları ile tespit edilecek. İhaleyi alan firma; köprünün sökümü, yapı elemanlarının taşınması, yeniden yapılması ve eksik bölümlerinin tamamlanması işlerini üstlenecek.

Köprünün özgün konumuna yakın bir konuma taşınması için alternatif yerleri araştıracak ve köprülerin taşınacağı yeri belirleyecek. İşin süresi de 350 gün olarak belirlendi.

NE OLMUŞTU?

Kanal İstanbul projesi, Türkiye’nin gündemine 2011 genel seçimlerinde Cumhurbaşkanı  Erdoğan'ın vaadi olarak girdi.

2017 yılında Kanal İstanbul için Ulaştırma Bakanlığı 34.9 milyon liralık “etüt, proje ve danışmanlık” ihalesi düzenledi ve proje ortaya çıktı.

31 Mart 2019 yerel seçimlerinin ardından da süreç hız kazandı. Küçükçekmece, Avcılar, Arnavutköy, Başakşehir ilçelerinden geçen Kanal İstanbul projesine ilişkin hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporuna son şekli verilerek 23 Aralık 2019 günü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından askıya çıkarıldı.

10 gün boyunca halkın görüşüne açılan nihai ÇED raporuna binlerce İstanbullu itiraz dilekçesi vererek itiraz etti. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de projeye karşı itiraz başvurusu yaptı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 17 Ocak 2020 itibari ile “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” kararı verdiğini duyurdu. Böylece tartışmalı projenin ÇED Raporu tüm itirazlara rağmen aynen onaylanmış oldu.

Onaylanan ÇED raporunun iptali için İBB, barolar, çevre örgütleri, sendikalar, meslek odaları dava açmış durumda.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2020, 11:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
ABDULLAH AKYAZ EMEKLİ DEVLET MEMURU
ABDULLAH AKYAZ EMEKLİ DEVLET MEMURU - 6 gün Önce

MİLLET CAN DERDİNDE İKTİTAR RANT DERDİNDE .ISTANBUL KADAR BAŞLARINA TAŞ DÜŞSÜN.YAZIK.

Şahin biçer
Şahin biçer - 6 gün Önce

Millet açlıktan geberiyor evden çıkma çıkma diyon yardım etcene hala yol peşinde

Mervan
Mervan - 7 gün Önce

Durmak yok yola devam.Kafirler istemese de.Hayirli ve mübarek olsun.

Mbekçi
Mbekçi - 6 gün Önce

İstesenizde istemesenizde, vatanımız için iyi, hainler ve istemezükçüler için kötü olan bu proje hayırlısı ile bitecek. Kıskananlar çatlasın...

Hasret
Hasret - 6 gün Önce

Bu kanal İstanbul niye o kadar size batıyor anlamış değilim ülke büyük ülke hem onu yapar hem onu herkez işine baksın

SIRADAKİ HABER