TÜLAY HATİMOĞULLARI: “KADINLARIN KAZANIMI NAFAKA HAKKINI ELLERİNDEN ALABİLMEK İÇİN ÇALIŞTAY DÜZENLİYORLAR"

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, “Kadınların kazanımı nafaka hakkını ellerinden alabilmek için çalıştay düzenliyorlar. Bu çalıştayı bize, kadınlar için iyi şeyler yapıyormuş gibi anlatıyorlar… İstanbul Sözleşmesi lağvedildikten sonra yüzlerce kadın, erkekler tarafından katledildi. Sevgili kadınlar, bizler yaşamak için doğduk, erkekler tarafından katledilmek için doğmadık” dedi.

GÜNDEM 30.01.2024, 13:36 30.01.2024, 14:17
TÜLAY HATİMOĞULLARI: “KADINLARIN KAZANIMI NAFAKA HAKKINI ELLERİNDEN ALABİLMEK İÇİN ÇALIŞTAY DÜZENLİYORLAR"

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, bugün TBMM’de grup toplantısında şunları söyledi:

“Adalet Bakanlığı ve Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığı paralel zamanda Medeni Kanun Çalıştayı düzenlediler. Ve bunu, kamuoyuna şöyle sundular. ‘Medeni Kanun’da iyileştirme yapacağız ve kadınların lehine yasalar çıkaracağız.’ Ama inanın ki külliyen yalan. Her yerde yalan söyledikleri gibi burada da yalan söylüyorlar. Bakın Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı ne diyor: ‘Süresiz nafaka adil bir durum değildir.’

Kadınların kazanımı olan nafaka hakkını ellerinden alabilmek için çalıştay düzenliyorlar. Bu çalıştayı bize, kadınlar için iyi şeyler yapıyormuş gibi anlatıyorlar. Bakın İstanbul Sözleşmesi yaşatır dedik, biz; ‘onlar ne alakası var, İstanbul Sözleşmesi’nin’ dediler. Ve İstanbul Sözleşmesi’ni lağvettiler. İstanbul Sözleşmesi lağvedildikten sonra yüzlerce kadın, erkekler tarafından katledildi.

Sevgili kadınlar, bizler yaşamak için doğduk, erkekler tarafından katledilmek için doğmadık. Yaşam hakkı, en önemli haktır. Yaşam hakkı olmadıktan sonra geri kalan hiçbir hakkın, hiçbir anlamı yoktur. Biz kadınlar, yaşam için birbirimize tutunmaya, birbirimizle dayanışmaya, birbirimizden güç almaya devam edeceğiz. Örgütleneceğiz ve hep beraber kazanacağız.”

Yorumlar (0)