Tahir Elçi davasında iddianame değişti! Gizli tanık ortaya çıktı

Diyarbakır Barosu Başkanıyken, 2015’te Dört Ayaklı Minare önünde yapılan basın açıklaması sırasında öldürülen Tahir Elçi’nin faillerinin yargılandığı dava bugün başlıyor. Dava öncesi değişen iddianameye gizli tanık ifadesi de girdi.

GÜNDEM 21.10.2020, 09:27 21.10.2020, 09:31
Tahir Elçi davasında iddianame değişti! Gizli tanık ortaya çıktı

Elçi ile birlikte polis memurları Ahmet Çiftaslan ve Cengiz Erdur’un yaşamını yitirmesine ilişkin soruşturma sürecini değerlendiren Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın, yıllar süren soruşturma sürecinin eksiklerle dolu olduğunu hatırlattı.

Diyarbakır Barosu Başkanıyken, 2015’te Dört Ayaklı Minare önünde yapılan basın açıklaması sırasında öldürülen Tahir Elçi’nin faillerinin yargılandığı dava bugün başlıyor. Dava öncesi değişen iddianameye gizli tanık ifadesi de girdi.

Elçi ile birlikte polis memurları Ahmet Çiftaslan ve Cengiz Erdur’un yaşamını yitirmesine ilişkin soruşturma sürecini değerlendiren Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın, yıllar süren soruşturma sürecinin eksiklerle dolu olduğunu hatırlattı.

Birgün’den Yaren Çolak’ın haberine göre, Soruşturmadaki tüm eksikliklere rağmen adil bir yargılama yapılmasını talep eden Aydın, “Bazı delillere ulaşmak artık zor ama adil yargılanma koşullarının sağlanması lazım. Sanıkların mutlak suretle duruşma salonunda fiziki olarak olması gerektiği konusunda fikrimizi mahkemeyle paylaştık.”

Duruşmanın birçok eksik soruşturmanın ardından gerçekleşeceğini hatırlatan Aydın en azından yargılamanın adil olmasını istediklerini söyledi ve ekledi: “İki polis memurunun ölümü ve birisinin yaralanması ile Tahir Elçi’nin öldürülmesiyle sonuçlanan olayların arasında bir bağ yok. Israrlı bir şekilde bu iki olayın faillerinin aynı dosyaya dâhil edilmesi ortak bir iddianame hazırlanması bize gerçeği gizleme konusunda bir izlenim uyandırıyor.”

İddianamede, polisler M.S., F.T. ile S.T.’nin ‘bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermek’ten 2 yıldan 6 yıla kadar hapsi talep ediliyor. Diğer sanık PKK’li Uğur Yakışır’ın ise ‘2 polisi öldürmek, ülke birliğini ve bütünlüğünü bozmak’tan 3 kez ağırlaştırılmış müebbet, Elçi’yi ‘olası kastla öldürmek’ten 20 yıl, polis memuru S.T.’yi ‘öldürmeye teşebbüsten’ 20 yıl olmak üzere toplam 3 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 45 yıl hapsi isteniyor.

GECİKEN ADALET

Çok sayıda hak ve hukuk örgütü, dernek ile siyasi parti davaya ilişkin yayımladıkları açıklamalarda, “Geciken adalet yargılama sürecinde telafi edilsin” dendi. Tahir Elçi İnsan Hakları Vakfı, yurttaşları davayı takip etmeye davet ederken İnsan Hakları Ortak Platformu tarafından yayımlanan açıklamada, Tahir Elçi davasının cezasızlıkla sonlanmaması gerektiğine dikkat çekildi. CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca da adaletin geciktiğinin altını çizdi.

YENİ İDDİANAME

İddianamede, Elçi’yi, kimin vurduğunun net olarak tespit edilemediği vurgulanıyor. Dava dosyasına son dakikada, Yakışır hakkında 15 Eylül 2020’de hazırlanan bir iddianame daha kanıt olarak konuldu. Bu iddianamede de firari durumdaki Yakışır’ın, “devletin birliğini bozmak” ve “Kasten öldürmek” suçlarından cezalandırılması talep ediliyor.

İddianamede, Yakışır’ın Elçi’yi vurduğu iddiasına, “İ61BR10KM55TM46Z” kod isimli gizli tanığın ifadesi kanıt gösteriliyor. Gizli tanığın, “”Bu örgüt mensubunu haki XIZGİNAS kod olarak biliyorum. Bu örgüt mensubu Tahir ELÇİ’yi öldüren, 2 polis memurunu şehit eden şahıstır” anlatımları, iddianamenin tek delili. İki sayfalık iddianamenin kalanında, PKK’nın tarihi ve amaçları anlatılıyor. Duruşmadan hemen önce, olaydan 5 yıl sonra hazırlanan iddianamenin dava dosyasına konulması, eleştirilere de yol açtı. Avukatlar, iddianamenin, polislerin sorumluluğunu gizlemek, faili belirsizleştirmek amacıyla hazırlandığı ve dosyaya konulduğu eleştirilerini yöneltti.

ÜÇ SAVCI GÖREVLENDİRİLDİ

Diyarbakır Başsavcılığı, duruşma için üç savcı görevlendirildi. Avukat Neşet Giresun, 5 yıldır tüm çabalara rağmen iddianameyi hazırlamayan başsavcılığın, duruşma için 3 savcı görevlendirmesinin manidar olduğunu belirtti.

SEGBİS’LE BAĞLANTI

Duruşma öncesinde, Diyarbakır’a getirilmelerine gerek görülmeyen sanık polislerin, SEGBİS’le, uzaktan ifade vermeleri kararlaştırıldı. Avukatlar, bu karara da itiraz etti ancak itiraz henüz karara bağlanmadı.

TÜRKAN ELÇİ MÜŞTEKİ OLARAK KATILACAK

Avukatlık eğitimini tamamlayan ve stajyer avukatlığa başlayan Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi, duruşmaya, hukukçu olarak değil, “müşteki” sıfatıyla katılacak. Elçi, davaya katılma talebinde bulunacak.

GÖRÜNTÜLER HALA KAYIP

Cinayetin işlendiği sokaktaki güvenlik kamerası görüntüleri ile basın mensuplarının çektiği kamera görüntülerinin bir bölümü hala kayıp. 13 saniyelik kayıp bölümde, Elçi’nin vurulduğu ana ilişkin önemli görüntülerin bulunduğu düşünülüyor.

Diyarbakır Barosu’nun talebi üzerine, Londra Üniversitesi Adli Mimarlık Enstitüsü tarafından hazırlanan ayrıntılı raporda, “Elçi’nin saat yaklaşık 10:55’de 7 saniyelik 12 karelik bir süre diliminde tek bir mermi ile vurularak öldürüldüğü, örgüt mensuplarının ikisinin de öldürücü atış yapmamış oldukları, olay yerinde bulunan şüpheli 3 polis memurunun Tahir Elçi’ye yönelik doğrudan ateş hatlarının mevcut olduğu, polis memurlarından A ile kodlananın olay tarihinde Uğur Yakışır tarafından karnından yaralanan S.T. olduğu, C ile kodlanın M.S. polis memuru olduğu, D ile kodlanan F.T. polis memuru olduğu, “C” ile kodlandırılanın Tahir Elçi’ye yönelik açık ve engelsiz bir ateş hattı ile silahını ateşlediği, olay yerindeki polis memurlarından hangisinin kesin olarak Tahir Elçi’nin ölümünden sorumlu olduğunun tespiti mümkün olmamakla birlikte kuvvetli suç şüphesi altında olan polis memurlarının saptandığı belirtilmiştir” ifadeleri yer alıyor.

PKK’LI TAKİPTEYDİ

Artı Gerçek’in haberine göre, Tahir Elçi’nin silahlı saldırıya uğramasının ardından yaklaşık 2 ay sonra Diyarbakır’da görev yapan bir polis memuru BİMER’e bir dilekçe gönderdi. 27 Ocak 2016 tarihli dilekçede olay yerindeki PKK’lılardan Mahsum Gürkan’ın Tahir Elçi cinayeti öncesi nasıl takip edildiği, istihbaratın rolü ve iki polisin yaşamını yitirmesine neden olan ihmaller anlatıldı.. Müfettişlerin Tahir Elçi cinayeti ile ilgili asıl sorumluların ifadesini almadığının belirtildiği dilekçede, Mahsum Gürkan’ın bir yıldır istihbarat tarafından dinlendiği belirtildi. İstihbaratın Gürkan’ın “yediğinden içtiğinden haberdar” olduğunun belirtildiği dilekçede, Mahsum Gürkan’ın içinde bulunduğu aracın Sur’a gelmeden önce istihbarat ekibi tarafından 8 kilometre takip edildiği aktarıldı.

Yorumlar (0)