27 Mart 2019, Çarşamba

Haberin Kalbi - Türkiye'nin En Güncel Haber Sitesi

Süleyman Demirel 94. doğum gününde anıldı

Süleyman Demirel 94. doğum gününde anıldı

Her yıl doğum günü olan 1 Kasım’da Isparta İslamköy’de düzenlenen törenle anılan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, bu yılda siyaset dünyasının önde gelen isimleri, Demirel ailesi ve sevenlerinin katılımıyla anıldı.

Dualarla başlayan anma töreninde konuşan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray, “Süleyman Demirel’in arkadaşlarıyla birlikte siyasi yasaklı ilan edilmesine karşı sergilediği mücadele, demokrasi tarihimizin ender rastlanan örneklerinden birisini oluşturmaktadır.
12 Eylül 1980 darbesinin doğrudan doğruya Demirel’in başbakanlığındaki hükümeti hedef alması ve O’nu partisiyle birlikte siyaset sahnesinden silmek istenmesi, bana göre, Demirel’in demokratlık konusunda aldığı en büyük madalyadır” dedi.

Demirel’in cumhuriyete vefası ve demokrasiye olan bağlılığının bütün siyasetçilere örnek olması gerektiğini söyleyen Çıray, “Sadece Isparta’nın bir köyünden çıkıp Cumhurbaşkanı olmuş birinin hayat hikayesinden bahsetmiyorum. Süleyman Demirel, Atatürk’ün kurduğu cumhuriyete olan vefası, demokrasiye sadakati ve ilkelerinden sapmayan duruşu ile Büyük Devlet Adamlığının da örneğidir” ifadelerini kullandı.

Demirel Ecevit rekabeti

Süleyman Demirel’in pişmanlıklarını sözel olarak değil, tavırlarıyla ifade ettiğini söyleyen Çıray, “CHP’nin 2011 yılı 6 Kasım’ında Bülent Ecevit’i anmak için düzenlediği toplantıda Süleyman Demirel sahici ve samimi bir özeleştiriyi içerecek şekilde rahmetli Bülent Ecevit’le birbirlerini anlamakta belki geciktiklerini dile getirmiştir.  Demirel ‘Biz Ecevit’le belki siyasi rakiptik ama bizim rekabetimiz icraat içindi. Biz kurucu değerlerde mutabıktık’ sözleri çok önemlidir. Burada bütün bunları bilgelik kılan şey ise kendisi için vurguladığı özel niteliği rakibinden esirgememesi, yani tevazu ve vefa duygusunu ezeli-ebedi siyasi rakibi olarak Bülent Ecevit’e de paylaştırmasıydı” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Süleyman Demirel’in kabrine karanfiller bırakılıp, dualar edildi.

yukarı çık