banner642

Sosyal medyada 1 milyondan fazla izlendi İşte BTP Liderinin gündeme oturan videosu

banner641

BTP Lideri Hüseyin Baş, sosyal medya hesaplarından Ordu’da düzenlenen Mevzu Ekonomi, Çözüm Milli Ekonomi Modeli programında yaptığı konuşmadan bir bölüm yayınladı.

GÜNDEM 22.10.2022, 16:24
Sosyal medyada 1 milyondan fazla izlendi İşte BTP Liderinin gündeme oturan videosu
Büyük ilgi gören konuşmasında BTP lideri Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemi ile bugünün ekonomik gelişmelerini kıyasladı.

Osmanlının son döneminde oluşan enflasyonunun nedeni…

Türk milletinin emeğinin 300 yıldır sömürüldüğünü belirten Hüseyin Baş şu çarpıcı örneği verdi; “Yıl 1808... Osmanlı imparatoru bir imza atıyor. Bu imzanın adına Sened-i İttifak diyoruz. Şimdi bu Sened-i İttifak’ta padişahımız ayanlarla anlaşıyor. Ayanlara diyor ki; “Ben size bazı özel haklar tanıyacağım. Siz de beni Anadolu’da insanlara güzellikle anlatacaksınız. Bana karşı başkaldırmaların önüne geçeceksiniz. Osmanlı’da vergi tımar sistemi ile toplanırdı. Daha sonra tımar kaldırılıyor ve iltizam denilen bir sistem geliyor. Osmanlı bu ayanlara diyor ki; “Siz bulunduğunuz bölgelerde vergiyi bana önden verin, mesela 2 yıllık 200 lira. Bana 200 lirayı verince 2 yıl boyunca vergiyi sizden toplama hakkı ayanın. Peki, ayan bunu babasının hayrına mı yapıyor? Bunu kâr etmek için yapıyor. Ne yapıyor? “2 sene içinde bana 400 lira vergi ödeyeceksiniz.” diyor. 400 lira sizden vergi alıyor. Ve öyle bir tahsilât yapıyor ki, sizi dövüyor, size vuruyor, sizi eziyor. Üreticinin tamamı bu sefer ürünlerine zam koymaya başlıyor, daha pahalıya satmaya başlıyor. Halk artık ürünleri satın alamaz hale geliyor ve enflasyon oluşuyor. Bu oluşan enflasyon halkı kıtlığa ve fakirliğe itiyor. Ve Osmanlı’da yıkılışın sebebi olan enflasyonun temel sebeplerinden biri, milletin borcunun veya alacağının birilerine peşkeş çekilmesi olarak ortaya çıkıyor.”

“Neyi sattılarsa babalar gibi geri alacağım”

Sözü günümüze getiren BTP lideri Hüseyin Baş, Osmanlı’da yapılan hataların bugün aynı şekilde özelleştirme başta olmak üzere benzer politikalarla tekrarlandığına dikkat çekerek şunları söyledi; “Şimdi bugün ne yaşıyoruz? Sizin olan SEKA’yı özelleştirdiler, Elektrik Dağıtımlarını özelleştirdiler. TEKEL’i özelleştirdiler. Sizin olan bankaları özelleştirdiler. Sizin olan şeker fabrikalarını özelleştirdiler. Ve siz ne yaşıyorsunuz? Bu saydığım tüm ürünlerde pahalılık yaşıyorsunuz. Bakın bunu daha önce bizim atalarımıza yaptılar, bugün aynısını yapıyorlar. Bunun sonunda açlık var, kıtlık var. Bunun sonunda işin en kötüsü darmadağın olup parçalanmak var. Buna bir an önce dur diyeceğiz. Ve ben ne yapacağım? Bakmayın böyle tek başıma durduğuma, arkam sağlamdır. Neyi verdilerse geri alacağım. Nasıl alacağım? Babalar gibi alacağım. Babalar gibi verdiler, babalar gibi geri alacağım.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.