Seyit Torun’dan Bakan Özhaseki’ye: “AKP’li belediyelerin son 2 ay içerisinde satışa çıkarttığı belediye arazilerini ve bu arazilerin satış bedellerini açıklar mısınız?”

CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler öncesinde AKP’li belediyelerin satışa çıkarttığı arazileri TBMM gündemine taşıdı. Torun, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’ye, “AKP’li belediyelerin son 2 ay içerisinde satışa çıkarttığı belediye arazilerini ve bu arazilerin satış bedellerini açıklar mısınız” diye sordu.

GÜNDEM 24.01.2024, 16:02
Seyit Torun’dan Bakan Özhaseki’ye: “AKP’li belediyelerin son 2 ay içerisinde satışa çıkarttığı belediye arazilerini ve bu arazilerin satış bedellerini açıklar mısınız?”

CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, AKP’li belediyelerin satışa çıkarttığı arazilerle ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na yazılı soru önergesi verdi. Torun, önergesinde şu ifadelere yer verdi:

“31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçimlerine yaklaşık 2 ay kala AKP‘li belediye başkanlarının ve kayyumların yönettiği belediyeler çok sayıda taşınmazı satışa çıkartmıştır. Söz konusu taşınmazların herhangi bir plan veya proje çerçevesinde değil belediyeye gelir sağlamak ve seçim çalışmalarında kullanılmak üzere satışa çıkartıldığı düşünülmektedir. İstanbul’da Kağıthane, Tuzla ve Pendik Belediyeleri, Ordu Büyükşehir Belediyesi, Samsun Tekkeköy Belediyesi, Isparta Belediyesi, Kocaeli Gebze Belediyesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Afyonkarahisar Belediyesi, Kayseri Talas Belediyesi, İzmir Menemen Belediyesi ve kayyum yönetimindeki Van Büyükşehir Belediyesi son 1 ay içerisinde satış ilanları yayınlamışlardır.

“ARAZİLERİN KAMU YARARI DIŞINDA SATIŞA ÇIKARTILMASI HALKIN MALININ GASBI ANLAMINA GELMEKTEDİR”

Belediyelerin satışa sunduğu araziler kamuya yani halka aittir. Arazilerin kamu yararı dışında herhangi bir amaçla kullanılması veya satışa çıkartılması halkın malının gasbı anlamına gelmektedir. Değerleri milyarlar ile ölçülen arazilerin satış amaçları açıklanmalı, olası hukuka aykırılıkların ve kamu zararının önlenmesi gerekmektedir.”

Torun’un Bakan Özhaseki’ye yönelttiği sorular ise şöyle:

“Yukarıda isimleri sayılan belediyelerin son 2 ay içerisinde satışa çıkarttığı belediye arazilerini ve bu arazilerin satış bedellerini açıklar mısınız? Söz konusu arazilerin rayiç bedellerini açıklar mısınız?

Söz konusu belediyelerin güncel borçluluk durumlarını açıklar mısınız?

Son 2 ay içerisinde satışa çıkartılan belediye arazilerinden elde edilecek gelirlerin harcanacağı proje ve çalışmaları açıklar mısınız?

2014 ve 2019 yıllarında, ocak ve şubat aylarında Türkiye genelinde arazi satışı gerçekleştiren belediyeleri ve satışa çıkartılan arazilerin boyutları ile satış bedellerini açıklar mısınız?”

Yorumlar (0)