Şehir hastaneleri de Körfez sermayesine

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu, bir şehir hastanesinin satışı için Körfez'den bir yatırımcıyla görüşmelerin sürdüğünü, diğer kamu özel işbirliği (KÖİ) projelerinin bu satışı takip edebileceğini söyledi.

GÜNDEM 18.01.2024, 11:22
Şehir hastaneleri de Körfez sermayesine

Hükümet, Türkiye'nin birçok varlığını Körfez'deki Arap ülkelerine satmak için çalışmalara hız verdi. 

Bloomberg'e konuşan Dağlıoğlu, kamu özel işbirliği yöntemiyle yapılan projelerde satışın masada olduğunu, 22 şehir hastanesinden biri için Körfez'den bir Arap yatırımcıyla görüşmelerin sürdüğünü açıkladı. 

Dağlıoğlu, 2024'te 13 ile 15 milyar dolar arasında doğrudan yabancı yatırım beklediğini, bunlar arasında en az bir otomobil üreticisi olacağını söyledi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ErdoğanElon Musk ile eylül ayında görüştüğünde Türkiye'ye yatırım davetinde bulunmuştu. Çinli Chery firmasının da Türkiye'de yatırım yapmayı değerlendirdiği iddiası basına yansımıştı.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile Türkiye arasında Temmuz 2023'te 51 milyar dolarlık yatırım öngören anlaşma yapılmıştı.   

Sağlık Bakanlığı'nın 2024 yılı bütçesine, şehir hastaneleri için kira ve hizmet alımı kapsamında 83,7 milyar TL'lik ödeme öngörülmüştü.

Yorumlar (0)