RTÜK Üyesi Okan Konuralp'ten Halk TV'ye verilen 'Devlet Bahçeli' cezasına açıklama!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye 'lan' denildiği gerekçesiyle Halk TV'ye idari para cezası kesti. CHP kontenjanından RTÜK'e seçilen Okan Konuralp, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, kararın oy çokluğuyla alındığını ve İlhan Taşçı ile karşı oy kullandıklarını belirtti.

RTÜK Üyesi Okan Konuralp'ten Halk TV'ye verilen 'Devlet Bahçeli' cezasına açıklama!

 Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Halk TV hakkında hazırlanan izleme raporunu görüştü. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye 'lan' denildiği gerekçesiyle CHP'li RTÜK Üyelerinin karşı oyuna rağmen Halk TV'ye idari para cezası kesildi.

CHP kontenjanından RTÜK'e seçilen Okan Konuralp, Halk TV'ye verilen Devlet Bahçeli cezasıyla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada İlhan Taşçı ile karşı oy kullandıklarını söyledi.

Okan Konuralp'in o açıklaması:

NE OLDU?

"Şimdiki Zaman Siyaset" isimli programı değerlendiren Üst Kurul, yayına konuk olarak katılan Mehmet Çilingiroğlu’nun kullandığı ifadeleri inceledi.

RTÜK, Çilingiroğlu’nun canlı yayında sarf ettiği “Ankara'nın Tabipler Odası diyor biz de diyor dört bin tane vaka görüyoruz Ankara'da sadece diyor. Oradan Bahçeli çıkıyor diyor ki, Tabipler Odası'nı kapatmamız lazım, Anayasa Mahkemesi'ni kapatmamız lazım. İmparatorluk mu kuruyorsun lan. Ne biçim böyle bir şey olabilir mi ya?” şeklindeki ifadelerin eleştiri sınırlarını aştığını ileri sürdü.

RTÜK, yayında geçen argo kelime "lan" ifadesinin şahıstan öteye geçerek kurum ve temsil edilenlere yönelik olmasından dolayı küçük düşürücü ve itibarsızlaştırıcı olduğu kanaatine vararak yayıncı kuruluşun 6112 sayılı Kanun’un 8'inci maddesinin birinci fıkrasının (ç) bendinde yer alan "Yayın hizmetleri,….İnsan onuruna ve özel hayatın gizliliğine saygılı olma ilkesine aykırı olamaz, kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez." hükmünü ihlal ettiğini iddia etti.. Üst Kurul, Halk TV hakkında idari para cezası müeyyidesi uygulanmasına karar verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2020, 17:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER