banner342

RTÜK'ten Halk TV'ye 'Fikri Sağlar' cezası!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) eski Devlet ve Kültür Bakanı Fikri Sağlar'ın Halk TV'deki açıklamaları nedeniyle kanala idari para cezası verdi.

RTÜK'ten Halk TV'ye 'Fikri Sağlar' cezası!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) eski Devlet ve Kültür Bakanı Fikri Sağlar'ın "Ben türbanlı bir hâkimin karşısına gittiğimde adaleti yerine getirebileceği doğrultusunda kuşkum var" açıklaması nedeniyle idari para cezası verdi.

Gazeteci Özgen Bingöl, kararın oy birliğiyle alındığını sosyal medya hesabından duyurdu. 

Fikri Sağlar Ne demişti:

Halk TV'deki "Sözüm Var" programında Sağlar, "Türban irticai faaliyetlerin, şeriat isteyenlerin üniformasıdır. Başörtüsü yüzyıllar boyunca Anadolu'da bir geleneksel giysidir. Arada fark var. Ben kendimden söylüyorum, yargılandığım zaman türbanlı bir hâkimin karşısına gittiğimde, benim haklarımı koruyacağına, adaleti yerine getirebileceği doğrultusunda kuşkum var. Nitekim de başıma geldi" demişti.

RTÜK bu sözleri, “toplumun adalet mekanizmasına olan güvenini zedeleyeceği, halkta gerilime ve ayrışmaya sebep olabilecek beyanlar” gerekçesiyle Halk TV’nin yasa ihlali yaptığını iddia etti.

Sağlar’ın sözleri nedeniyle yayında uyarılmadığına da dikkat çeken RTÜK, 6112 sayılı Kanun’un 8. maddesinin 1. Fıkrasının (e) bendinde yer alan "Yayın hizmetleri…. rk, renk, dil, din, tabiiyet, cinsiyet, engellilik, siyasî ve felsefî düşünce, mezhep ve benzeri nedenlerle ayrımcılık yapan ve bireyleri aşağılayan yayınları içeremez ve teşvik edemez" ilkesini ihlal ettiğini belirterek Halk TV’ye idari para cezası uygulanmasını kararlaştırdı.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 16:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER