OYA ERSOY:Çocuk istismarına teşvik eden İmam hakkında TCK 126’dan soruşturma açıldı mı?

banner604

İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, Urfa Mevlana Halid Camii İmamı Mehmet Şükrü Dörtbudak’ın, çocuk istismarında çocukların failleri teşvik ettiği yönündeki açıklamalarını meclis gündemine taşıdı.

GÜNDEM 01.09.2022, 11:08
OYA ERSOY:Çocuk istismarına teşvik eden İmam hakkında TCK 126’dan soruşturma açıldı mı?

Çocuk istismarına teşvik eden İmam hakkında TCK 126’dan soruşturma açıldı mı?

Dörtbudak’ın “Çocuğun kolu, göğsü, her tarafı açık. Ondan sonra pedofili suçtur. Pedofiliyi sen körüklüyorsun” açıklamaları üzerine Ersoy, savcıların neden harekete geçmediğini söyleyerek bu açıklamalar sonrası hakkında TCK 126’dan neden soruşturma açılmamıştır ifadesini kullandı.

Dinci –gerici söylemlerinizin hesabını vereceksiniz!

Ersoy;” suçun unsurları eğer AKP ve gerici politikalarına ters düşüyorsa talimat alan savcılar devrede aksi takdirde uzun zamandır özellikle kadın ve çocukları hedef alan gerici-dinci imam ve türevleri açıklamalar yapmalarına rağmen haklarında herhangi bir soruşturma açılmış değil” dedi.

Gözaltına alındıktan sonra neden serbest bırakılmıştır!

Kadın ve çocukların bedenleri üzerinden dinci-gerici söylemlerin tesadüf olmayıp aksine politik söylemler olduğunun altını çizen Ersoy;” Din adamları/imamlar cinsel şiddeti meşrulaştırmak, şiddet faillerini aklamak için birbirleriyle yarışır hale geldiyse bu toplumda, bu iktidar yönetiminin payı vardır. Gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılıyor olması dahi bunun ispatıdır” ifadesini kullandı.

Cinsel şiddeti, cinsel istismarın nedeni buna maruz bırakılan kadınlar ve çocuklar değil, faillerdir!

Sözlerine şöyle devam eden Ersoy:” Kadın ve çocukların bedeni erkeklerin/imamların denetimindeki nesneler değildir. Kadın ve çocukların bedeni kapatılması gereken şehvet parçaları da değildir. Cinsel şiddeti, cinsel istismarın nedeni buna maruz bırakılan kadınlar ve çocuklar değil, faillerdir. Kadınlar ve çocuklar giydikleri, giymedikleri, saat kaçta nerede oldukları, eğitimli olup olmadıklarına göre şiddete uğramazlar, onlar üzerinden iktidar, denetim ve kontrol hakkı olduğunu düşünen erkekler, gerici din adamları, patronlar, yöneticiler yüzünden şiddete uğrarlar” dedi.


 

Ersoy, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a şu soruları yöneltti;

1. Urfa'da Mevlana Halid Camii İmamı Mehmet Şükrü Dörtbudak hakkında TCK 216’dan soruşturma başlatılmış mıdır?

2. TCK 216 çocuk istismarını alenen teşvik eden Urfa Mevlana Halid Camii İmamı Mehmet Şükrü Dörtbudak hakkında neden uygulanmamaktadır?

3. Söz konusu din görevlisi çocuk istismarını meşrulaştırdığı gerekçesi ile görevinden alınacak mıdır?

4. Din görevlilerinin bu tip söylemlerde bulunmasını engellemek için herhangi bir çalışmanız var mıdır?

5. Bu tip söylemlerin çocuk istismarını meşrulaştıracağını düşünüyor musunuz?

6. Din görevlileri göreve başlamadan hangi kriterlere göre seçilmektedir?

7. Bu tip söylemlerde bulunan bir kişinin din görevlisi sıfatı ile bir koltuğu işgal etmesinin kamu düzenini bozacağını düşünüyor musunuz?


 


 


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?