OYA ERSOY: Hiranur Vakfı’nı kuran Yusuf Ziya Gümüşel başta olmak üzere istismarcı müridi çocuğa yönelik istismardan neden tutuklanmıyor?

Ersoy, “6 yaşındaki çocuk istismara uğrarken Hiranur Vakfı yöneticileri ve müritlerinin bundan haberdar olmama ihtimalinin asla olamayacağını çünkü zaten vakfın yöneticisi bizzat babası Yusuf Ziya Gümüşel’in kendisidir. Hiranur Vakfı çocuğa yönelik istismarın kendileri ile ilgili olmadığını ifade etse de; yapılan soruşturma kapsamında müritlerinden birinin istismar suçunu işleyen, babanın da vakfın onursal başkanı olduğu dikkate alınması gereken bir husustur” dedi.

GÜNDEM 07.12.2022, 13:15
OYA ERSOY: Hiranur Vakfı’nı kuran Yusuf Ziya Gümüşel başta olmak üzere istismarcı müridi çocuğa yönelik istismardan neden tutuklanmıyor?

İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, Hiranur Vakfı’nı kuran Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşındaki kızını müritlerden biri ile imam nikahıyla evlendirip yıllarca çocuğun istismara uğramasını ve defalarca soruşturmanın kapatılarak istismarcıların ceza almamasını meclis gündemine taşıdı.

Gerici cemaat ve tarikatlarda çocuk istismarı “imam nikahı” ile “meşru” hale getiriliyor!

Nakşibendiliğin Halidiye koluna bağlı İsmailağa Cemaati’nin lideri olarak bilinen, ayrıca Hiranur Vakfı’nı kuran Yusuf Ziya Gümüşel’in tarikat içerisindeki yükselişi, bürokrat ve yöneticilerle olan bağı geçen hafta BirGün gazetesine konu olduğunu söyleyen Ersoy, Gümüşel’in siyasi ilişkiler içerisinde etkin olmasının yanı sıra kendi kızını 6 yaşındayken müritlerden biri ile imam nikahı yaparak evlendirmesi ve çocuğa yönelik istismarı meşru gösterircesine vakıf tarafından “aile” meselesi olarak ifade edilmesinin ülkede gerici tarikat ve cemaatlerde çocuk istismarının geldiği boyutu bir kez daha gözler önüne sermiştir ifadesini kullandı.

Hiranur Vakfı’nın kurucusu bizzat istismarın failidir! Sorumlular neden hala tutuklanmadı!

Ersoy, “6 yaşındaki çocuk istismara uğrarken Hiranur Vakfı yöneticileri ve müritlerinin bundan haberdar olmama ihtimalinin asla olamayacağını çünkü zaten vakfın yöneticisi bizzat babası Yusuf Ziya Gümüşel’in kendisidir. Hiranur Vakfı çocuğa yönelik istismarın kendileri ile ilgili olmadığını ifade etse de; yapılan soruşturma kapsamında müritlerinden birinin istismar suçunu işleyen, babanın da vakfın onursal başkanı olduğu dikkate alınması gereken bir husustur” dedi.

Vakfın Sancaktepe Kaymakamı ve Sancaktepe Belediye Başkanı ile ilgili tüm ilişkileri araştırılsın!

Sözlerine şöyle devam eden Ersoy:” Hiranur Vakfı’nın valiliklerden kaymakamlıklara ve belediye başkanlarına kadar birçok kurumla iş birliği içinde olması ise dikkat çeken başka bir durumdur. Vakfın Şanlıurfa Valiliği ile birlikte ortak eğitim çalışmaları yaptığı, valilik ile ortak hareket ederek 300 kadar Suriyeli çocuğun hocaları ile birlikte vakfa getirilerek barınma ve eğitim ihtiyaçlarının karşılandığı ifade edilmiştir. Yine vakfın geçen yıl düzenlediği ve ‘icazet töreni’ adını verdiği etkinliğe devlet yetkilileri yoğun katılımda bulunmuş, törende hem Sancaktepe Kaymakamı hem de Sancaktepe Belediye Başkanı yer almış ayrıca Sancaktepe Belediyesi tarafından Maraş’tan vakfa öğrenci taşınmıştır” dedi.


 

Vakıf hangi gerekçe ile okullarda öğrencilere eğitim vermektedir!

Vakfın çalışmalarının bununla da sınırlı olmadığını vakıf üyelerinin 2017 yılında İstanbul Sancaktepe’de bulunan bir imam hatip ortaokuluna giderek ders verdiğini söyleyen Ersoy, gerici vakfın üyeleri 15 Temmuz İmam Hatip Ortaokulu’nda dönemin müdüründen aldıkları izinle öğrencilerle temasa geçmiştir açıklamasında bulundu.

Ersoy:” Vakfın Milli Eğitim Bakanlığı ile ‘iş birliği’ içinde yürüttüğü eğitim projelerinin bilinmesi, en önemli faaliyet alanının eğitim olması, 7. sınıftan itibaren öğrencilerin kaydını alarak hafızlık dersi vermesi durumun ne kadar vahim olduğunu bir kez daha göstermektedir” dedi.

Gerici-dinci vakıf, cemaat ve tarikatlarda kaç çocuk istismara uğradı!

Son olarak Ersoy, ülkede gerici dinci vakıf, tarikat ve cemaatlerin desteklenerek kamusal tüm olanaklardan yararlandırıldığını, özellikle eğitim alanında örgütlenerek laik ve bilimsel eğitim karşıtı faaliyetlerde bulunup genişlediklerini söyledi. Özellikle son yıllarda istismarın açık bir biçimde yaşandığı bu vakıf ve cemaatlerin kapatılması gerekirken mülki idare amirleri tarafından desteklendiğinin altını çizdi.

Ersoy, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yanıtlaması istemi ile şu soruları yöneltti;

1. Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak, 6 yaşındaki çocukları evlendiren, istismarı meşrulaştıran insanların yönetici kademelerde olduğu gerici Hiranur Vakfı’nın kapatılması ve yetkililer hakkında yasal işlemlerin başlatılması için herhangi bir talimat verdiniz mi?

2. Hiranur Vakfının Milli Eğitim Bakanlığı ile ‘iş birliği’ içinde yürüttüğü eğitim projeleri nelerdir? Hangi okullarda bu projeler yürütülmüştür/yürütülmektedir?

3. Vakıf Sancaktepe Valisi, Şanlıurfa Valisi ve Sancaktepe Belediye Başkanı ile hangi yardımlaşmaları gerçekleştirmektedir? Bu faaliyetler idarenin bilgisi dahilinde mi gerçekleşmektedir? Yöneticilerin dini bir cemaat ile bu kadar içli dışlı olması mülki amir sıfatı ile örtüşmekte midir?

4. Vakfın Suriye’den eğitim amaçlı öğrenci getirmesi konusunda herhangi bir yasal işlem başlatılacak mıdır? Getirilen kişilerin hangi konuda eğitildikleri konusunda bir inceleme yapılmış mıdır?

5. Sancaktepe Belediyesi, vakfa ulaşım dışında hangi destekleri sunmaktadır? Bu konuda Sancaktepe Belediyesi hakkında açılmış bir soruşturma var mıdır?

6. İsmailağa Cemaati’nin lideri olarak bilinen ve ayrıca Hiranur Vakfı’nı kuran Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşındaki kızını müritlerden biri ile imam nikahı ile evlendirmesi çocuğa yönelik cinsel istismar suçu değil midir? Çocuğun beyanına rağmen neden ilk ihbarda soruşturma açılmamıştır?

7. Soruşturma dosyasını kapatan savcı hakkında hangi işlemler yapılmıştır?

8. Kaç çocuk vakıf içerisinde istismara uğramıştır. Bu ve benzeri vakıfların artması ile beraber çocuğa yönelik istismar vakalarında artış yaşandığını düşünüyor musunuz?


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.