Oya Ersoy: "Avşar ve Gönültaş’ı tehdit edenlerin kimlikleri, kimlerle çalıştıkları, örgütsel bağlantıları ortaya çıkarılsın!"

İstanbul Milletvekili Oya Ersoy; Seyhan Avşar ve Hale Gönültaş’ın yaptıkları haber dolayısıyla tehdit edilmesini meclis gündemine taşıdı.

GÜNDEM 20.05.2022, 16:08
Oya Ersoy: "Avşar ve Gönültaş’ı tehdit edenlerin kimlikleri, kimlerle çalıştıkları, örgütsel bağlantıları ortaya çıkarılsın!"

Gazeteci Seyhan Avşar ve Hale Gönültaş yaptıkları haberler nedeniyle tehdit edilmektedir.

Seyhan Avşar uyuşturucu çetesi hakkında haber yaptığı için tehdit ediliyor!

Ersoy; gazeteci Seyhan Avşar’ın, Halk TV'de yayımlanan "Çakıcı için kurşun atan tetikçi eroinle yakalanmış: İfadesinde yok yok" başlıklı haberiyle Alaattin Çakıcı’nın adamlarından Barış Duyu’nun 16 kilo eroinle yakalandığını ve ifadesinde uzun yıllardır istihbarata çalıştığını yazdığı için tehdit edildiğini sosyal medya hesabından duyurduğunu ifade etti.

Seyhan Avşar; Alaattin Çakıcı’nın tutuklu olduğu dönemde cezaevinden hastaneye getirilirken nakil aracında bekletilmesine kızıp başhekim yardımcısına silahlı saldırı düzenleten Barış Duyu’nun 16 kilo eroinle yakalandığını, 20 yıl hapis cezasına çarptırılan Duyu’nun savunmasında İçişleri Bakanı Soylu, MHP Milletvekili Feti Yıldız gibi önemli isimlere ilişkin iddialar yer aldığını yazmıştı.

IŞİD’li kadını haber yapan Hale Gönültaş’ı cihatçı örgütler tarafından tehdit ediliyor!

Ersoy; kısadalga.net muhabiri Hale Gönültaş’ın ise geçtiğimiz yıl İstanbul’da düzenlenen baskın ile gözaltına alınan IŞİD mensubu bir kadının, elinde bıçakla şeriata karşı çıkanları ölümle tehdit ettiği görüntülerin İstanbul Başakşehir Millet Bahçesi’nde çekildiğini haberleştirdiğini hatırlattı.

Ersoy; gazeteci Hale Gönültaş’ın da yaptığı haber nedeniyle Tevhid Grubu tarafından tehdit edildiğini sosyal medya hesabından duyurduğunu belirtti.

Türkiye basın özgürlüğü sıralamasında 149. sırada

Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütünün açıkladığı rapora referans veren Ersoy; Türkiye’nin basın özgürlüğünün kötü olduğu ülkeler arasında yer aldığını, 2022 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi'ne göre Türkiye’nin, 180 ülke içerisinde 149'uncu sırada yer aldığını ifade etti.

Ersoy; gazetecilerin, mesleklerini yaparken tehdit edildiğini, haber takibi sırasında şiddete uğradığını ve yaptıkları haber dolayısıyla tutuklandığını belirtti. Gazeteciler Hale Gönültaş ve Seyhan Avşar’da mesleklerini yaptıkları ve hakikati yazdıkları için tehdit edildiğini ifade eden Ersoy, özellikle kadın gazetecilerin ciddi baskılara uğradıkları ortayken Avşar ve Gönültaş’a yönelik tehditlerin araştırılması ve önlem alınması gerektiğini vurguladı.

Ersoy; Fuat Oktay’a şu soruları yöneltti:

  1. Seyhan Avşar ve Hale Gönültaş’a yönelik tehditler üzerine iki kadın gazetecinin can güvenliğinin sağlanması için önlem alınmış mıdır?

  2. Avşar ve Gönültaş’ı tehdit eden kişilerin kimliklerinin tespiti, kimlerle çalıştığı, örgütsel bağlantılarının ortaya çıkarılması ve cezalandırılmalarına ilişkin soruşturma başlatılmış mıdır? Haklarında bir yakalama kararı çıkarılmış mıdır?

  3. Gazetecilerin mesleklerini yaptıkları için tehdit edilmelerinin önlenmesi için herhangi bir çalışmanız bulunmakta mıdır?


 


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?