Osman Kavala davasında yine tahliye çıkmadı!

banner598

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Gezi-Çarşı davasının tek tutuklu sanığı olan ve bin 563 gündür cezaevinde bulunan iş insanı Osman Kavala’yı yine tahliye etmedi. Kavala’nın aylık tutukluluk incelemesini dosya üzerinden yapan mahkemenin oyçokluğuyla aldığı karara üye hakim muhalefet şerhi koydu.

GÜNDEM 10.02.2022, 16:06
Osman Kavala davasında yine tahliye çıkmadı!

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin Osman Kavala dosyasını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) havale ederek Türkiye'ye karşı ihlal prosedürünü resmen başlatılmasının ardından, 13. Ağır Ceza Mahkemesi bugün toplanarak Gezi-Çarşı davası sanığı Osman Kavala'nın tutukluluk durumunun aylık incelemesini yaptı.

Mahkeme heyetinin yaptığı incelemede, Kavala’nın tutukluluğuna dair yapılan son değerlendirmeden bu yana hukuki durumunda değişiklik olmadığı belirtildi.

OYÇOKLUĞUYLA 'TUTUKLULUĞA DEVAM' KARARI VERİLDİ

Mahkeme, yaptığı değerlendirme sonucunda, “Osman Kavala’ya isnat edilen suçun vasıf ve niteliği, yargılamanın geldiği aşama, mesnet suçlara ilişkin kuvvetli suç şüphesini gösterir somut delillerin bulunması ve adli kontrol tedbirlerinin yetersiz kalacağı” gerekçesiyle Kavala’nın tutuklu kalmasına karar verdi.

ÜYE HAKİMDEN MUHALEFET ŞERHİ

Osman Kavala’nın tutukluk halinin devamına oyçokluğuyla karar verilirken üye hakimlerden biri muhalefet şerhi koydu.

Üye hakim, muhalefet şerhinde, “Kavala’nın savunmasının alınmış ve delillerin toplanmış olması, dosyanın geldiği aşama ve bu aşamadan sonra delil karartma ihtimalinin bulunmadığı” gerekçesiyle tutukluluğun devamına gerek olmadığını belirtti. Tutukluluğun bir tedbir olduğuna vurgu yapan üye hakim, muhalefet şerhinde, Kavala hakkında bir veya birkaç adli kontrol hükmünün uygulanabileceğini ve adli kontrol tedbirleriyle de istenen amaca ulaşılabileceğini belirterek çoğunluğun görüşüne katılmadığını bildirdi.

GELECEK DURUŞMA 21 ŞUBAT’TA

Birleştirilen Gezi-Çarşı davasının bir sonraki duruşması 21 Şubat Pazartesi günü yapılacak. Osman Kavala, tutuklu yargılanmaya devam edecek.(ANKA)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?