27 Mayıs 2018, Pazar

HABERİN KALBİ / Halktan Yana - Gerçek Haber

Öcalan işte böyle yakalandı: Mutlu bir şekilde uçağa yöneliyor ve 60 saniye içinde paketleniyor

Öcalan işte böyle yakalandı: Mutlu bir şekilde uçağa yöneliyor ve 60 saniye içinde paketleniyor

Abdullah Öcalan'ın Kenya'da yakalanıp Türkiye'ye getirilmesinin üzerinden 19 yıl geçti. Operasyona katılan isimlerden Hasan İşgüzar, öcalan'ın yakalanıp getiriliş sürecini anlattı.

PKK'nın kurucusu Abdullah Öcalan'ın Türkiye'ye getirilmesinde Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) personelinin dışında görev alan birkaç isimden biri olan dönemin Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Hasan İşgüzar, operasyonun ayrıntılarını AA muhabirine anlattı.

 

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde öğretim üyeliği yapan Prof. Dr. İşgüzar, Öcalan'ın Türkiye'ye getirildiği süreçte Sivil Havacılık'tan sorumlu olduğunu söyledi. Öcalan'ı almaya gidecek uçağın Türkiye'den kalkması ve daha sonra Türkiye'ye inecek olması nedeniyle kendisinin bu operasyona dahil edildiğini anlatan İşgüzar, Öcalan'ın uçakla 
getirilmesi için gereken belgeleri sağlamak üzere bir görev üstlendiğini söyledi.

MİT'teki operasyonla ilgili görevlilerin kendisine gelip konuyu anlattıklarını dile getiren İşgüzar, şöyle devam etti:

'CAVİT ÇAĞLAR'IN UÇAĞI KİRALANDI'

''Abdullah Öcalan'ı Kenya'dan Hollanda'ya götürmek üzere Yunanistan'ın Hollanda'dan uçak kiraladığı bilgisi MİT'e gelince onlar da aynı model, aynı renkteki bir uçağı göndererek Öcalan'ı Türkiye'ye getirmek için bir çalışma yaparlar. Türkiye'deki resmi ya da özel bütün uçakların kayıtları Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ndedir. MİT'in istediği şekildeki bir uçak o dönem sadece iş adamı Cavit Çağlar'da vardı. Ben de istenilen uçağın Cavit Çağlar Bey'den alınabileceği bilgisini verdim.''

İşgüzar, MİT personelinin de Çağlar ile anlaşarak uçağı kiraladığını ancak Çağlar'ın operasyon hakkında bilgisinin olmadığını söyledi.

Daha sonra söz konusu uçağın, Yunanistan'ın Öcalan için ayarladığı uçağa birebir benzemesi için boyanıp, kuyruk işareti konduğunu anlatan İşgüzar, hazırlıkların ardından uçağın Türkiye'den havalandığını aktardı.

'YOLCU BİLGİLERİ İÇİN 'MUZ TÜCCCARLARI' İFADESİ KULLANILDI'

İlk olarak Çağlar'ın pilotlarına da 'Mısır'a gidilecek' şeklinde bilgi verildiğini anlatan İşgüzar, uçakta iki pilot ve 4-5 MİT personeli dışında kimsenin bulunmadığını söyledi. Uçağa, Türkmenistan uçağı gibi işlem yapıldığı ve yolcu bilgileri için de 'muz tüccarları' ifadesinin kullanıldığını söyleyen İşgüzar, ''Hangi uçak olursa olsun personelle birlikte uçacak isimlerin Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne bildirilmesi gerekir. Özel uçakla bir yere gideceksiniz, isimler mutlaka yazılı olarak bildirilir. Uçuş rotası çizilir. Onun dışında gitme şansınız yok. Dolayısıyla o dönemde bizden istenen her türlü hizmeti sunduk'' şeklinde konuştu.

'ÖCALAN'I KAÇIRMAK İÇİN HOLLANDA'DAN UÇAK GELDİ'

Havalanan uçağın, Antalya üzerinden çıkarak Akdeniz hava sahasında yaklaşık 18 dakika uçulduktan sonra Mısır ve Uganda'ya gideceği şeklinde rota çizildiğini aktaran İşgüzar, şunları anlattı:

''Direkt Kenya'ya gidilmemesinin sebebi, Hollanda'dan da aynı tip, aynı renk uçak gideceği için Kenya'daki havaalanı küçük bir yer, orada herhangi bir yabancı uçak dikkati çeker diye 10 gün Uganda'da beklendi. Uganda'da muz tüccarı gibi davranıldı. Operasyon yapılmadan birkaç saat öncesi Kenya'ya gidildi. Kenya'da hiç kalınmadı. Hollanda'dan Öcalan'ı kaçırmak için gelen uçak havadayken bizim uçağımız ondan iki saat önce meydana indi.''

'60 SANİYE İÇİNDE PAKETLENİYOR'

Kenya'daki Yunanistan Büyükelçiliği'nde saklanan Öcalan'ın, Hollanda'dan gelen uçağa binmek üzere korumaların yer aldığı bir konvoyla yola çıktığını söyleyen İşgüzar, sözlerini şöyle sürdürdü:

''En önde Kenya koruma aracı vardı, arkasında ise Yunanistan Büyükelçiliği'nin koruma aracı. Abdullah Öcalan'ın içinde bulunduğu araç üçüncü sırada, arkasından da Öcalan'ı gayri resmi koruyan kendi örgüt elemanları ile bir de yine korumaların olduğu araç vardı. Havaalanına gelirken Kenya polisi, Öcalan'ın aracı geçtikten sonra yolu keserek arkadan gelen konvoya başka bir yerden yol veriyor. O da yaklaşık 15-20 dakika kazandırıyor. Öcalan havaalanına girdiğinde, bineceği uçağın, Hollanda'dan gelen uçak olduğunu zannediyor. Takım elbiseli, gayet mutlu bir şekilde uçağa yöneliyor. Uçağın kapısı açılıyor ve 60 saniye içinde paketleniyor. Uçağa alındığında kapılar kapanıyor. Uçak havalanırken diğer konvoy, daha havaalanına yeni giriyordu.''

'KIBRIS ÜZERİNDEN GEÇERKEN RUM YÖNETİMİ ROL YAPMAYA BAŞLIYOR'

İşgüzar, Türkiye'ye gelirken 18 dakikaya yakın bir süre uçağın, Kıbrıs üzerinden geçmesi gerektiğini ve bu süreçte, Rum yönetiminin hava sahası üzerinde yaşananları da şöyle anlattı:

''Havadaki rotalar o kadar kesindir ki 'Başka bir rotadan gideyim' diyemezsiniz. Her uçağın da mutlaka, hava sahasına girdiği ülkeye kendi işaretini, kimliğini bildirmesi lazım. Uluslararası kuraldır. Rum yönetimi 'Kuyruk işaretinizi bildirin' diyor, biz bir işaret bildiriyoruz, 'Öyle bir uçak kayıtlarımızda yok' diyorlar. Pilotlar da 'Yanlış anlaşıldı bir dakika' deyip farklı bir işaret bildiriyor. Yine Rum kesiminden böyle bir bilgi olmadığı söyleniyor, 'Lisanımız yetersiz' denilerek rol yapılmaya başlanıyor. 'İkinci pilot İngilizce olarak söylesin' deniyor. Rum hava sahasından geçilirken 18 dakika boyunca böyle bir yol izleniyor. Uçak, Türk hava sahasına girdikten sonra rahatlıyoruz.''

ATATÜRK HAVALİMANI'NA ZORUNLU İNİŞ

Türk hava sahasına giren uçağın Bandırma'daki askeri üsse yöneldiğinİ ancak sis nedeniyle inemediğini söyleyerek şöyle devam etti:

''Uçak, başka havalimanına inmeyecekti, çünkü öyle bir uçak kayıtlarımızda yoktu. Sisin dağılmasını beklerken yakıt azaldığı için zorunlu olarak Atatürk Havalimanı'na inip yakıt ikmali yapması gerekti. Atatürk Havalimanı'ndan iniş izni isteniyor ama izin verilmiyor. O arada bana ulaştılar. Ben de, FIC denilen sistem vardır, Sivil Havacılık Genel Müdürü emriyle herhangi bir uçak kaldırılabilir veya izin verilmez. FIC'den Atatürk Havalimanı'na bu uçağın hiçbir soru sorulmadan indirilmesi talimatını verdim. Uçak, salimen inişini yaptı. Askeri meydanın bulunduğu, gözün görmediği bir yere çekildi. Burada uçağın kapıları açılmadan yakıt ikmali yapıldı. Daha sonra sis dağılınca Bandırma'daki askeri üsse doğru uçak havalandı.''

Dönemin Genelkurmay Başkanı'nın da Bandırma'daki askeri üssün komutanını aradığını söyleyen İşgüzar, 'Bir paketin geldiğini ve bizzat giderek alması talimatı verdiğini' söyledi. İşgüzar, daha sonra da Öcalan'ın İmralı Adası'na götürüldüğünü belirtti.

yukarı çık