Naci Görür'den 'canlı fay' uyarısı

Marmara Denizi'nde son 24 saatte meydana gelen depremleri değerlendiren Prof. Dr. Naci Görür, depremlerin 4'ten küçük olduğuna dikkat çekerek, "Bunlar her yerde ve her zaman olabilecek depremler" ifadesini kullandı. Görür, öte yandan Marmara'da hali hazırda bir deprem beklediklerine yönelik uyarısını yineleyen Görür, "Orada canlı bir fay var. Bu yaşanan depremler de canlı olduğunu gösterir" ifadelerini kullandı.

GÜNDEM 01.02.2024, 12:02
Naci Görür'den 'canlı fay' uyarısı

TGRT Haber’e konuşan Görür, şunları kaydetti:

"Marmara Körfezi'nde yaşanan depremler 4'ten küçük olduğu için hiç ciddiye almıyorum. Bunlar her yerde ve her zaman olabilecek depremler. Fay dediğimiz şey ölü olmadığına göre nefes alıyor. Ben uyusam, hiç hareket etmesem kalbimi yine de duyarsınız. Korkacak mısın benden? O yüzden bu depremleri hiçbir şekilde ciddiye almayın. Ama Marmara'da hali hazırda bir deprem bekliyoruz. Orada canlı bir fay var. Bu yaşanan depremler de canlı olduğunu gösterir."

Yorumlar (1)
NAMIK ANT BENSON 5 ay önce
Gemlik Körfezinde gaz çıkışları deniz suyu üstünden de görünür hale gelmiştir. O nedenle vatandaşlarımız uyanık olmalı, her an bölgede bir sarsıntı olacakmış gibi hazırlıklarını tamamlamış olmalıdır. Yapılan araştırmalar kapsamında; bölgede her an bir büyük sarsıntı gelişecek düzeyde enerji birikimi olduğu anlaşılıyor. İşte araştırma özeti; Marmara`daki deprem beklentisi daha batıya göçtü. Bu durum GPS gözlemleriyle de kanıtlanıyor". Gemlik`te son büyük depremin 1064 yılında olduğunu ve aradan bin 100 yıl geçtiğini anımsıyoruz. "Fayın Kuzey kolunda gerilim çok fazla iken, güney kolunda ise hızlar daha düşük" kaydedilmiş. O halde Gemlik'in Kuzeybatısına doğru yönelecek bir sarsıntıyı beklemek çok mantıklı olacaktır denmek sureti ile kamuoyu bilgilendirilmiştir şeklinde bir değerlendirmede bulunuyorum.