Muharrem İnce, 13 belediye başkan adayını açıkladı

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, 31 Mart'ta gerçekleşecek olan yerel seçimlere ilişkin partisinin yol haritasını açıkladı.

GÜNDEM 26.01.2024, 11:52 26.01.2024, 12:57
Muharrem İnce, 13 belediye başkan adayını açıkladı

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, partinin 13 belediye başkan adayını açıkladı. “İstanbul’da üç aday adayımız var şu anda. Mehmet Sevigen üç kişiden birisi” dedi. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan adayının Salih Ekici, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan adayının Ali Sarı, Bilecik Belediye Başkan adayının Hüseyin Korkman, Yalova Belediye Başkan adayının Fatih Elönü olduğunu duyuran İnce, partinin Ankara İl Başkanı Mahmut Celal Ünsal’ın Şereflikoçhisar Belediye Başkan adayı olduğunu açıkladı. İnce, “Kısıtlı imkanlarla girebileceğimiz her yerde seçime girip alabildiğimiz kadar belediyeyi safımıza katmak istiyoruz. Önce sokaklarımızı süpürüp, tertemiz yapacağız. Sonra da bu iktidarı süpürüp ülkemizi aydınlığa kavuşturacağız. Güneş ufuktan mutlaka doğacak, yürüyelim arkadaşlar diyorum” dedi.

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Ankara Wyhndam Otel'de basın açıklaması yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için üç isim üzerinde karar vereceklerini açıklayan İnce, bu isimlerden birinin Mehmet Sevigen olduğunu belirtti. İnce'nin açıklamaları özetle şöyle:

“Önce yalan haberlerden başlayayım. Sayın Ekrem İmamoğlu beni aramış, ulaşamamış. Telefon burada, kayıtlar burada. Bana dün sabah bir mesaj atmış; sonra ikinci bir mesaj atmış. Döndüm, şimdi az önce gelirken bir mesaj daha attı. Cevap yazdım. Böyle bir şey yoktur. Bunu yazan gazeteye gençliğimde harçlıklarımdan çok para verdim. Keşke vermeseymişim. Keşke okumasaymışım. Sürekli yalan haber yapıyor hakkımızda. Ben İmamoğlu'nu tanıdığımda ilçe başkanı adayıydı, ben de milletvekiliydim. O günden beri tanırım. Siyaset başka, nezaket başka. Böyle bir şey söz konusu değil.

ÜÇ BAKANLIK, MİT MÜSTEŞARLIĞI... BENİM FITRATIMDA BU YOK”

Bir diğeri... Altılı masa vardı. Hatırlayın. Bu altılı masaya bakanlık verdiler, 39 milletvekili verdiler. İstedikleri her şeyi verdiler. Peki bu Altılı Masa, CHP'ye ne yaptı? CHP'yi terk etti. Böyle bir ortamda Muharrem İnce, CHP'ye el uzattı. Gittim beş kere görüştüm. Bakın söylüyorum tekrar. Muharrem İnce'nin şahsı için tek bir kelimelik bir görüşmem olmadı. Memleket Partisi için görüştüm. Şahsımla ilgili bir talebim... Söylesinler, istemiş miyim? Partim adına konuştum ben bunlarla. Yazılan haberlere bakıyorum, cevap vermeye tenezzül etmiyorum. Üç bakanlık, MİT müsteşarlığı... Benim fıtratımda bu yok.

SEÇMEN, ERDOĞAN'I GÖNDERMEYE HAZIRDIR AMA SEÇMEN, YERİNE GELECEK OLANA GÜVENMEK İSTEMEKTEDİR”

Erdoğan yorgundur. Erdoğan, yorulmuştur. Seçmen, Erdoğan'ı göndermeye hazırdır. Ama seçmen, yerine gelecek olana güvenmek istemektedir. Milli meselelerde tutarlılık istiyor, seçmen. Rüzgâr gülü gibi dans eden siyasetle Erdoğan'ı yenemezsiniz. Terör örgütleriyle arana mesafe koyamazsan, onların oyuna göz kırparsan, FETÖ ile PKK ile yan yana gibi görünürsen Erdoğan'ı yenemezsin. Şehitlerimizin olduğu gün TBMM'de imzalanacak olan terörle ilgili bildiriye imza atılmasını istiyor, seçmen. O bildiriye, ‘AKP ile aynı A4'te olmam’ deyip İsveç'in NATO'ya üyeliğine, emperyalistlerin oyununda olursan; cumhuriyeti kuran parti de olsan oy kaybedersin. ‘Kandil neyse, Stockholm odur’ diyenlerle nasıl buluştuğunu anlatmak zorundasın. Genç Cumhuriyetin temellerine dinamit koymak isteyen birine, ‘hain diyemem’ dersen güven kaybedersin. Her gördüğün eli öpersen millet sana güvenmez. Memleket Partisi de senin yanına gelmez.

Üç beş belediyeyi hangi partinin aldığının çok önemi yoktur. Cumhurbaşkanlığını vermişsin. TBMM'de çoğunluğu vermişsin. MİT’i vermişsin, savunmayın vermişsin. Neden kaybettiğini hala sorgulayamıyorsun. Ön seçim namus sözümdür deyip adayları bir arkadaşın belirlerse inandırıcı olamazsın.

TÜRKİYE'NİN BU KOKUŞMUŞ CEPHELEŞMEDEN VE ONUN KLİŞE SÖYLEMLERİNDEN BİR AN ÖNCE KURTULMAYA İHTİYACI VARDIR”

Ülke; birbirini dinlemeyen ve duymayan iki keskin kutba ayrılmış durumdadır… Halktan kopuk salon siyasetçileri, sahada olmadıkları için halkın sesini dinlemekten uzaktır. Türkiye'nin bu kokuşmuş cepheleşmeden ve onun klişe tutumlarından, söylemlerinden bir an önce kurtulmaya ihtiyacı vardır. Türkiye'nin yeni bir sese, yeni bir nefese ihtiyacı vardır. O nefes, üçüncü yolun nefesidir. Ne Cumhur, ne Millet; tek yol Memleket’tir. Yolumuz Kuvayı Milliye yoludur. Yolumuz, Atatürk'ün yoludur. Yolumuz ne sağdır, ne soldur. Ayrıştıran değil birleştiren bir yoldur. Memleket Partisi yüreği ülkesi için atanların partisidir. Gençlerin en fazla tercih ettikleri partidir.

Memleket Partisi olarak kısıtlı imkanlarla girebileceğimiz her yerde seçime girip alabildiğimiz kadar belediyeyi safımıza katmak istiyoruz. Önce sokaklarımızı süpürüp, tertemiz yapacağız. Sonra da bu iktidarı süpürüp ülkemizi aydınlığa kavuşturacağız. İçimizde Cumhuriyet’in neşesi, yolumuzda yürümeye çalışmaya devam edeceğiz. Memleketteki herkesin kapısını çalmak ve gönlünü almak üzere ter akıtmaya devam edeceğiz. Güneş ufuktan mutlaka doğacak, yürüyelim arkadaşlar diyorum.”

"İSTANBUL İÇİN ÜÇ ADAYDAN BİRİ MEHMET SEVİGEN"

İnce, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. CHP ile işbirliği için beklentisinin ne olduğunun sorulması üzerine İnce, “Bizim ruhen, gönül olarak, düşünsel olarak; gençliğimin geçtiği parti gitmiş, başka bir parti gelmiş… Onun için böyle bir ittifak kurabilmek… Yarın, bu şartlar değişir, başka bir yönetim gelir; o zaman tekrar konuşuruz” dedi.

Memleket Partisi’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayının olup olmayacağına yönelik bir soru üzerine İnce, “İstanbul’da üç aday adayımız var şu anda. Önümüzdeki hafta içinde MYK’mızda Parti Meclisi’mizde karar vereceğiz. Bir arkadaşımızı atayacağız. Mehmet Sevigen üç kişiden birisi” dedi.  

İnce, daha sonra 13 belediye başkan adayını açıkladı. İnce’nin açıkladığı isimler şöyle:

“-Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Salih Eskici

-Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ali Sarı

-Bilecik Belediye Başkan Adayı Hüseyin Korkman

-Yalova Belediye Başkan Adayı Fatih Elönü

-Mersin Tarsus Belediye Başkanı ve Tarsus Belediye Başkan Adayı Haluk Bozdoğan

-Ankara Şereflikoçhisar Belediye Başkan Adayı Mahmut Celal Ünsal

-Artvin Kemalpaşa Belediye Başkan Adayı Yekta Faik Yılmaz

-Aydın Nazilli Belediye Başkan Adayı Ali Çetinkaya

-Eskişehir İnönü Belediye BaşkanAdayı Hamdi Tosunoğlu

-Bozhüyük Belediye Başkan Adayı Talat Halefoğlu

-İzmir Bayındır Belediye Başkan Adayı Ali Erişen

-İzmir Tire Belediye Başkan Adayı Nihat Koç

-Samsun Canik Belediye Başkan Adayı Furkan Güler”

Yorumlar (0)