20 Haziran 2018, Çarşamba

HABERİN KALBİ / Halktan Yana - Gerçek Haber

Milyonluk ‘hacizli’ araç vurgununa polis ‘dur’ dedi

Milyonluk ‘hacizli’ araç vurgununa polis ‘dur’ dedi

Operasyon İstanbul Emniyeti’ne bağlı Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gerçekleştirildi. Mali Polisi. çalışması, aldıkları araçların belgelerinin sahte olduğunu öğrenen bir çok mağdurun başvurusu ile başladı. Birikimleri ile aldıkları araçların gerçekte rehinli yada hacizli olduğunu öğrenen kişilerin şikayetleri üzerine harekete geçen Mali Polis,  İstanbul Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde yürütülen soruşturmada, çok sayıda üyesi olan bir suç örgütüne ulaştı.

24 OLAY TESPİT EDİLDİ

Teknik ve fiziki takip çalışmalarıda, hacizli ve rehinli araçları sahte belge düzenleyerek satan şebekenin 65 üyesi tespit edildi. Araştırmalarda şebekenin 24 hacizli araçla ilgili işlemi tespit edildi.  Çalışmalarda bu araçların 19’unun satıldığı 5 olayın ise teşebbüste kaldığı belirlendi.

16 İLDE OPERASYON

Çalışmaların ardından operasyon karırı alan Mali Polis birimleri, şüphelileri yakalamak için 16 ilde operasyon düzenledi. Eş zamanlı baskınlarda 45 şüpheli gözaltına alındı. Yapılan aramalarda ise çok sayıda sahte belge, kimlik, ehliyet, vergi ve icra dairelerine ait kaşeler ele geçirildi.

5 MİLYON 700 BİN LİRA

Çalışmalarda şebekenin ne kadar haksız kazanç elde ettiği de ortaya çıktı.  Mali Polisin tespitine göre, şebeke üyeleri hem devleti hem de vatandaşları zarara uğratarak 5 milyon 700 bin lira vırgun yaptı. Polisin Dur dediği dolandırıcılar hakkında “Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurmak ve Örgüte Üye Olmak”, “Resmi Belgede Sahtecilik”, “Nitelikli Dolandırıcılık”, “Mühürde Sahtecilik”, “Kamu Kurum ve Kuruluş Dolandırıcılığı” konularıyla ilgili işlem yapılacağı öğrenildi. Aranan 20 şüphelinin yakalanması için ise çalışmaların sürdüğü belirtildi.

yukarı çık