Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan sınavsız eğitim mesajı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yaptığı açıklamada sınavsız eğitim sistemi hakkında görüşlerini paylaştı. Sınavsız sisteme geçilebilmesi için okullar arasındaki eğitim farkının ortadan kalkması gerektiğini söyleyen Selçuk, hayalindeki eğitim sisteminde sınava yer olmadığının altını çizdi. İşte detaylar.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan sınavsız eğitim mesajı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Türkiye’nin eğitim sisteminde önemli bir eşikte olduğunu söyleyerek bu süreçte kritik adımların atılacağının mesajını verdi. 2040 yılına doğru tüm dünyada tarım, sanayi ve bilgi toplumunda büyük bir kırılma yaşanacağını aktaran Bakan Ziya Selçuk’un Hürriyet’e verdiği röportajda sınavsız eğitim mesajı verildi. İşte Bakan Selçuk’un açıklamalarından satırbaşları.

DİJİTAL DÖNEME GEÇİŞ

Bizim bütün bu yazılım altyapısını yapay zekaya dönüştürmemiz gerekiyor yani. Bütün karar süreçlerinin, yani ben öğretmenin performansı ile müdürün performansı ile uğraşmamalıyım, bu otomasyonla halledilmeli bu yapılabilir ama bunun bir yatırımı var. Nasıl bankacılık sistemi kendisini analogdan dijitale çevirdi ise Milli Eğitim'in de analogdan dijitale çevrilmesi gerekiyor. Ve bunun hızlanması gerekiyor.

HAYATA HAZIRLAMALIYIZ

2040'a doğru dünyada, dünya tarihinin dördüncü büyük kırılması geliyor. Yani tarım, sanayi ve bilgi toplumundan sonra dördüncü büyük kırılma geliyor 2030'ların sonunda. Mevcut istihdam sistemlerinin tümünü yok sayıyor. Bunun içinde çocukların bu beceriyle meşgul edilmemesi gerekiyor. Sınava değil hayata insan hazırlamalıyız Türkiye'de. Dünyanın istediği beceri seti ne ise ben o beceri setini okul öncesinden itibaren vereyim istiyorum.

POZİTİF AYRIMCILIK YAPTIK

Son 12 yılda öğretmen eğitimi yapılmamış mesleki eğitimde şu anda yüzde 64'ünün eğitimini bitirdik. Erkek çocuklarının askerlik sorunlarından dolayı işletmeler almak istemiyor. Pozitif ayrımcılık yaptık normal liseye 3 sene tecil, öbürüne 6 sene yaptık. Yedek astsubaylık getirdik, askerlik sorunu çözdük ilk defa. Türkiye'de bu yıl 246 tane patent ve faydalı model yapıldı. 11 tane otelin içine geçen sene okul açtık. ASELSAN içine okul açtık Ankara Fen Lisesi'nin puanıyla. Meslek lisesine girdiler ve Ankara Fen'e gitmediler. Teknoparklar içinde okul açıyoruz.

EĞİTİMDE AMAÇ DEĞİŞİYOR

Birdenbire sınav kalksın, her şey sınavsız olsun, herkes istediği yere girsin bu mümkün değil. Şundan dolayı değil; okullar arasındaki imkân farkı olması gerekenin çok üzerinde Türkiye'de. Bu Batı Avrupa'da yüzde 10'un altında. Okullar arasında imkân farkları olunca veli 'Ben şu okulu istiyorum' diyor. O okula talep artıyor ve sınav kaçınılmaz oluyor. Eğitimin amacı da değişiyor, yani sınav için elemek için eğitim yapıyoruz. Hayalim sınavsız bir sistem.

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2020, 09:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER