“MİLLİ EĞİTİM BAKANI TARİKATLARLA İŞ BİRLİĞİ YAPACAĞINA MESEM’LERDEKİ ÇOCUK ÖLÜMLERİNE ENGEL OLMALI”

2016 yılının sonundan bugüne Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak projelendirilen Mesleki Eğitim Merkezleri’nde ucuz işgücü olarak çalıştırılan çocuklar, iş kazaları nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Özellikle son haftalarda MESEM kapsamında çalışan öğrenciler, çalıştıkları yerlerde ihmaller nedeniyle hayatını kaybetmişlerdir. Diyarbakır’da Şehit Abdulvahap Çokur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi 17 yaşındaki Ömer Çakar, Akçaburgaz Mahallesi’ndeki demir çelik fabrikasında staj yapan 14 yaşındaki Arda Tonbul hayatını kaybeden öğrenciler arasındadır.

GÜNDEM 17.01.2024, 20:33
“MİLLİ EĞİTİM BAKANI TARİKATLARLA İŞ BİRLİĞİ YAPACAĞINA MESEM’LERDEKİ ÇOCUK ÖLÜMLERİNE ENGEL OLMALI”

CHP Sakarya Milletvekili Ayça Taşkent, Meclis’e sunmuş olduğu soru önergesinde bu konuyu gündeme getirdi. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin tarafından yanıtlanması istenen önergede Taşkent, MESEM projesinin çocukların yaşam ve emekleri üzerinden ciddi bir sömürüye neden olduğunu belirtti. 

Kaç öğrencinin MESEM’lerde hayatını kaybettiğini soran Taşkent, Milli Eğitim Bakanı’nın tarikatlarla ilgili yaptığı açıklamanın da altını çizerek, “Yüzümüze karşı açıkça tarikatlarla iş birliğini yaptığını söyleyen bir Bakanla karşı karşıyayız ve tüm bu karanlık içerisinde bizzat Bakanlık onayıyla çocukların gönderildiği bir yerde ölüm haberlerini alıyoruz. Bir Milli Eğitim Bakanı’nın görevi çocukların temel haklarının korunması ve bu hakların devamlılığının sağlanması değilse nedir diye sormak istiyorum. Bizzat kendilerine bağlı olarak uygulanan ve çocukların iş kazalarında hayatını kaybettiği MESEM’ler acilen denetlenmeli ve gereği yapılmalı. Eğer siz çocukları Bakanlık tarafından onaylanan bir yerde çok düşük ücretlerle, güvencesiz bir şekilde çalıştırıyorsanız bu yasal olarak çocuk işçiliğini onaylıyorum demektir.” dedi.

Yorumlar (0)