MENZİL TATİL KÖYÜ MECLİS GÜNDEMİNDE!

CHP Sakarya Milletvekili Ayça Taşkent, Meclis’e sunduğu soru önergesi ile konuyu yine gündeme getirdi.

GÜNDEM 16.05.2024, 13:28
MENZİL TATİL KÖYÜ MECLİS GÜNDEMİNDE!

Sakarya’nın Karasu ilçesinde kıyı kenar çizgisi içerisinde kalan bir alanda 300 kişi kapasiteli lüks evlerin yaşandığı bir tatil köyü inşa edilmiş ve bu tatil köyünün Menzil tarikatına ait olduğu ve Menzil şeyhi ile ailesinin burada tatil yaptığına dair iddialar basında yer almıştı. İktidarın geçmiş hatalarından ders çıkarmadığını ve tarikatlar konusunda yine yanlışlara devam ettiğini belirten CHP Sakarya Milletvekili Ayça Taşkent, Meclis’e sunduğu soru önergesi ile konuyu yine gündeme getirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Mehmet Özhasekitarafından yanıtlanması istenen önergede Taşkent,Kanuna aykırı şekilde inşa edilen bu yapıların izni olup olmadığını sordu. 

CHP’li Taşkent’in soruları şöyle: 

1.​Söz konusu yapının ve tüm kıyı şeridinin yer aldığı alanın büyüklüğü ne kadardır?

2.​3621 Sayılı Kıyı Kanunu’na aykırı şekilde inşa edildiği açık olan bu yapılar hakkında kanuna aykırı nitelikte verilmiş bir izin var mıdır? Varsa bu izne yönelik herhangi bir soruşturma ya da idari işlem gerçekleştirilmiş midir?

3.​Söz konusu binaların yapı ruhsatı ve yapı kullanma izin belgesi var mıdır? Bu yapılardan emlak vergisi alınmakta mıdır? Bu yapılardan herhangi bir kira bedeli alınmakta mıdır? 

4.​03.10.2023 tarihinde Karasu Belediyesi’nin Belediye Meclisi’nde sorulan önergeye yanıt olarak verdiği cevapta kıyı şeridinde bulunan iki yapının yıkıldığı bilgisi yer almaktadır. Aynı kıyı şeridinde yer alan ve Menzil tarikatına ait olduğu iddia edilen yapıların yıkılmama gerekçesi nedir?

6. ⁠Hukuka aykırı bu yapıların yıkılması ve bölgenin eski haline dönüştürülmesi planlanmakta mıdır?

7. Söz konusu yapının inşası sırasında yurttaşların tapulu arazilerinden izin alınmadan yol geçirildiği iddiaları geçeği yansıtmakta mıdır? İddialar doğru ise bu vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi düşünülmekte midir?

Sakarya’nın Karasu ilçesinde kıyı kenar çizgisi içerisinde kalan bir alanda 300 kişi kapasiteli lüks evlerin yaşandığı bir tatil köyü inşa edilmiş ve bu tatil köyünün Menzil tarikatına ait olduğu ve Menzil şeyhi ile ailesinin burada tatil yaptığına dair iddialar basında yer almıştı. İktidarın geçmiş hatalarından ders çıkarmadığını ve tarikatlar konusunda yine yanlışlara devam ettiğini belirten CHP Sakarya Milletvekili Ayça Taşkent, Meclis’e sunduğu soru önergesi ile konuyu yine gündeme getirdi.


 

Yorumlar (0)