MAKAM BAHANE İSRAF ŞAHANE:“YERLİ” BÜROKRATA “İTHAL” MOBİLYA

Maliye Bakanı Şimşek’in kamuda israfa son vermek için yayınladığı genelge unutuldu. Ulaştırma Bakan Danışmanlığı yapan ve DHMİ Genel Müdür Yardımcılığı görevine getirilen Murat Gül, kendisine tahsis edilen makam odasını, üzerinden daha bir yıl daha geçmeden tadilat yaptırdı ve ithal mobilyalar ile dekore ettirdi.

GÜNDEM 13.02.2024, 11:42 13.02.2024, 11:43
MAKAM BAHANE İSRAF ŞAHANE:“YERLİ” BÜROKRATA “İTHAL” MOBİLYA

CHP Genel Başkan Yardımcısı Karasu, “Vatandaşlar yoksulluğun pençesinde kıvranırken, birilerinin zevki sefa içinde yaşaması kabul edilemez. Bu kamuda çürümüşlüğün bir göstergesidir!” dedi ve iddiaları Meclis gündemine getirdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu'nun danışmanı Murat Gül hakkında yine skandal bir iddia gündeme geldi. Ankara’da 60 milyon TL’ye lüks daire aldığı iddiasıyla gündeme gelen Gül'ün, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdür Yardımcısı olmasının hemen ardından, kurum bünyesinde kendisine tahsis edilen odada tadilat yaptırdığı ve ithal mobilyalar ile dekore ettirdiği belirtildi. Konuyu TBMM gündemine taşıyan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ulaş Karasu, Karasu, “Vatandaşlar yoksulluğun pençesinde kıvranırken, birilerinin zevki sefa içinde yaşaması kabul edilemez. Bu, kamuda çürümüşlüğün bir göstergesidir!” dedi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nde Hava Tahmin Uzmanı olarak göreve başlayan, ancak ulaştırma ve havacılık sektöründe hızla tırmanan; özel kalem müdürlüğü, bakan danışmanlığı da yapan ve halen DHMİ’de Genel Müdür Yardımcılığı yapan Murat Gül hakkındaki iddialara bir yenisi daha eklendi. DHMİ’de Kamu Özel İşbirliği Dairesi Başkanlığı yaptığı dönemde, DHMİ’nin de iş yaptığı müteahhit firmanın yaptırdığı Ankara’daki lüks konutlardan birinin sahibi olduğu belirtilen Gül ile ilgili son iddia, DHMİ'de kendisine tahsis edilen ve geçen yıl yenilenmiş olan makam odasında yeniden tadilat yaptırdığı ve odaya yeni ithal mobilyalar aldırdığı oldu.

KOLTUK YETMEDİ

Skandal iddiaları TBMM gündemine taşıyan CHP Sivas Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Ulaş Karasu, Gül ile ilgili iddiaları daha önce de gündeme getirmiş, Bakan Uraloğlu, Gül’ün sadece bir koltukta oturmadığını kabul etmişti. Gül’ün Havaalanı İşletme ve Havacılık Endüstrileri Anonim Şirketi’nde (HEAŞ) Yönetim Kurulu Üyesi olduğunu kabul eden açıklaması dururken, Gül’ün DHMİ Genel Müdür Yardımcısı olarak atamasından sonra gündeme gelen iddiaların yanıtlanmasını da isteyen CHP’li Karasu, bu bürokratın kullanımına sorulan makam aracı sayısı ise koruma sayısının açıklanması gerektiğini de ifade etti.

TASARRUF GENELGESİ NE OLDU

Gül’ün yaptırdığı tadilat ile birlikte yeni mobilyaların kim ya da kimler tarafından yaptırıldığını ve hangi bütçeden karşılandığının açıklanmasını isteyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Karasu, “Yaklaşık 2,5 milyon TL harcanarak, odanın yeniden tadilat yaptırıldığı ve lüks ithal mobilyalar aldırdığı yönünde iddialar var. Ben de bunları bir soru önergesiyle Meclis gündemine getirdim. Bakalım ne yanıt gelecek? Önergelerimize süresi içinde, gerçek ve doyurucu yanıtlar da verilmiyor! İddialar doğru ise, devlet bu kadar zengin mi? Nedir bu israf? Daha geçen Temmuz ayında Maliye Bakanı Mehmet Şimşek kamuda tasarruf genelgesi yayınladı! Ne oldu o genelge? Maalesef çöp oldu! Vatandaşlar yoksulluğun pençesinde kıvranırken, birilerinin zevki sefa içinde yaşaması kabul edilemez! Bu kamuda çürümüşlüğün bir göstergesidir!” dedi.

BAKAN’A SORULAR

CHP'li Karasu, Bakan Uraloğlu'na şunları sordu:

“Belirtilen tadilat işi ne zaman başlamış, hangi işlemler yapılmış, ne kadar harcama yapılmıştır, bu harcama hangi bütçeden karşılanmıştır? Makam odasındaki mobilyaların, ithal mobilyalarla değiştirildiği iddiası doğru mudur? Doğru ise yeni mobilyalar için ne kadar harcama yapılmış, bu harcama hangi bütçeden karşılanmıştır? Daha önce kullanılan mobilyalar şu anda nerededir? Makam odasında geçen yıl tadilat yapıldığı da dikkate alındığında, yeni tadilat ve mobilya alımı konusunda tarafınıza ne zaman bilgi verilmiştir? Bu gereksiz ve fuzuli harcamalar konusundaki görüşünüz nedir?”

Yorumlar (0)