Kürşad Zorlu’dan Bakan Fidan’a F-16 sorusu: “Türkiye'nin ABD dış politikasına aykırı hareket etmesi durumunda, bu yetkinin kullanımı nasıl işleyecektir?”

İYİ Parti Sözcüsü, Ankara Milletvekili Kürşad Zorlu, ABD’nin Türkiye’ye satışını yapacağı F-16 uçaklarına ilişkin Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’a; “ABD Kongresinin, satışı önleme yetkisi hangi durumlarda devreye girer? Türkiye'nin ABD dış politikasına aykırı hareket etmesi durumunda, bu yetkinin kullanımı nasıl işleyecektir” diye sordu.

GÜNDEM 29.01.2024, 14:10
Kürşad Zorlu’dan Bakan Fidan’a F-16 sorusu: “Türkiye'nin ABD dış politikasına aykırı hareket etmesi durumunda, bu yetkinin kullanımı nasıl işleyecektir?”

İYİ Parti Ankara Milletvekili Kürşad Zorlu, ABD'nin, Türkiye'ye F-16 satışında yeşil ışık yakmasının ardından satışa dair ayrıntıları TBMM gündemine taşıdı. Zorlu, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Zorlu, önergesinde şu değerlendirmeyi yaptı:

“GEREK TEKNİK GEREKSE SİYASAL BAKIMDAN BİRÇOK SORU İŞARETİNİ BARINDIRMAKTADIR”

“ABD’nin Türkiye’ye F-16 satışı ve modernizasyonu meselesi uzun zamandır gündemde olmakla birlikte satışa yönelik prosedürün ancak İsveç’in NATO üyeliğine onay vermemiz durumunda başlatıldığı görülmüştür. Daha önce karşılıklı eş zamanlı adımlarla yürütüleceği açıklanan bu konuda Türkiye, elindeki kozu tamimiyle kullanmış olup ABD Kongresinin F-16’larla ilgili işleteceği süreç ve atacağı adımlar gerek teknik gerekse siyasal bakımdan birçok soru işaretini barındırmaktadır.”

 Önergedeki sorular şöyle:

"TÜRKİYE'NİN ABD DIŞ POLİTİKASINA AYKIRI HAREKET ETMESİ DURUMUNDA, BU YETKİNİN KULLANIMI NASIL İŞLEYECEKTİR”

 “F-16'ların teslimat zaman çizelgesi nedir ve bu süreçte herhangi bir gecikme olasılığı var mıdır? Gecikmelerin olası sebepleri ve bunların Türkiye'nin savunma ihtiyaçları üzerindeki etkileri nelerdir? ABD Kongresinin, satışı önleme yetkisi hangi durumlarda devreye girer? Türkiye'nin ABD dış politikasına aykırı hareket etmesi durumunda, bu yetkinin kullanımı nasıl işleyecektir? F-16 savaş uçaklarının, operasyonel kullanımı ile ilgili herhangi bir sınırlama veya taahhüt var mıdır? Türkiye'ye F-16 satışı ile birlikte Yunanistan'a F-35 satışının bölgesel askeri dengeler üzerindeki etkisi nelerdir? Bu durum, Türkiye'nin güvenlik ve stratejik çıkarlarına nasıl yansıyacaktır? Söz konusu satışın, toplam maliyeti nedir ve bu maliyet Türkiye'nin savunma bütçesi üzerinde nasıl bir etki yapacaktır? F-16'ların alternatifi olarak değerlendirilebilecek diğer uçak veya savunma sistemleri nelerdir? Türkiye, bu alternatiflere yönelirse ne gibi avantajlar veya dezavantajlarla karşılaşabilir?”

Yorumlar (0)