Kürşad Zorlu, İsrail istihbaratına çalıştığı iddiasıyla 34 kişinin gözaltına alındığı MİT operasyonunu TBMM gündemine taşıdı: “Casusların ülkemize nasıl girdiği irdelenmeye muhtaçtır”

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu; 34 kişinin İsrail istihbaratına çalışan bir casusluk şebekesinin üyesi olduğu iddiasıyla gözaltına alındığı MİT operasyonunu TBMM gündemine taşıdı. “Casusların ülkemize nasıl girdiği irdelenmeye muhtaçtır” değerlendirmesini yapan Zorlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’a; “Ajanların kaçı Türk vatandaşı kaçı yabancı uyrukludur?” sorusunu yöneltti.

GÜNDEM 05.01.2024, 15:49
Kürşad Zorlu, İsrail istihbaratına çalıştığı iddiasıyla 34 kişinin gözaltına alındığı MİT operasyonunu TBMM gündemine taşıdı: “Casusların ülkemize nasıl girdiği irdelenmeye muhtaçtır”

İYİ Parti Sözcüsü ve Ankara Milletvekili Kürşad Zorlu, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın yürüttüğü "İsrail casusları" operasyonunu TBMM gündemine taşıdı. Zorlu'nun, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinin gerekçesi şöyle:  

“Milli İstihbarat Teşkilatı’nın yaptığı operasyonla, çoğunluğu yabancı uyruklu 34 kişi İsrail istihbaratına çalışan bir casusluk şebekesinin üyesi olduğu iddiasıyla 2 Ocak’ta başarılı bir operasyonla gözaltına alındı.

Milli güvenliğimiz ve egemenliğimiz açısından son derece önemli gördüğüm bu operasyonun, derinleştirilerek incelenmesi başka hücreleri de tespit bakımından kritiktir. Bu kapsamda casusların ülkemize nasıl girdiği irdelenmeye muhtaçtır. Zira halen süregelen sığınmacı sorununu da etkileri açısından dikkate almak gereklidir.”

Zorlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’a şu soruları yöneltti:

“Bu ajanlar, hangi tarihte tespit edilmiştir? Ajanların kaçı Türk vatandaşı kaçı yabancı uyrukludur? Yabancıların, uyruklarına göre dağılımı nedir? Kaç tanesine Türk vatandaşlığı verilmiştir? Bunlardan konut satışı yoluyla vatandaşlık alan var mıdır? Varsa bunların istihbarat ve güvenlik soruşturmaları yapılmış mıdır?”

Yorumlar (0)