KURBANLIK HAYVAN FİYATI, 2 YILDA YÜZDE 566 ARTTI

İthalata dayalı hayvancılık politikalarının çöküşü, yaklaşan Kurban Bayramı ile ortaya çıktı. Et fiyatlarını düşürmek için yapılan canlı hayvan ithalatının, kasaplarda satılan karkas et fiyatları ve kurbanlık hayvan fiyatlarında meydana getirdiği artış gün yüzüne çıktı.

GÜNDEM 10.06.2024, 10:54
KURBANLIK HAYVAN FİYATI, 2 YILDA YÜZDE 566 ARTTI

CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay’ın yaptığı çalışma, karkas et fiyatının 6 yılda 10 kat yani yüzde 1038 oranında artarken, kurbanlık hayvan fiyatlarının ise yüzde 566 oranında arttığını ortaya çıkardı. 

Karkas Etin Fiyatı 6 Yılda 10 Kat Arttı

Ulusal Et Konseyi ile Türkiye Ziraat Odalarından derlenen verilere göre ortaya konan veriler hayvancılık politikalarındaki çöküşü ortaya koydu.

İktidarın ithalat temelli politikaları yüzünden tarım sektöründe büyük çöküş yaşandığını ve kasaplarda satılan karkas et fiyatının 6 yılda 10 kat arttığını, AKP’nin vatandaşın sofrasından çaldığını ifade eden CHP’li Akay, “Yem fiyatlarındaki artış ve yetiştiricilerin maliyetlerinin artması, çiftçilerin süt hayvanlarını kesime göndermesine sebep oldu.Bu durum ülkemizdeki canlı hayvan varlığının azalmasına, et fiyatlarının da artmasına neden oldu. Hayvan ithatı hayvancılığın sorunlarına çözüm olmadığı gibi hayvancılık sektöründe kara bir delik açtı. Ulusal Kırmızı Et Konseyi’inden alınan verilere göre, 2018 yılında kilogramı 29lira olan karkas et fiyatı haziran itibariyle 328 liraya yükseldi.6 yılda karkas etin fiyatı 10 kat arttı, yani karkas ete 6 yılda yüzde 1038 oranında zam geldi.” dedi.

Kurbanlık Hayvan Fiyatları 2 Yılda Yüzde 566 Arttı

Kırımızı et fiyatlarında meydana gelen olağanüstü artış yüzünden vatandaşların dini vecibesini dahi yerine getiremez hale geldiğini aktaran Milletvekili Akay, “Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde hayvancılıkta büyüyen kriz, kurbanlık fiyatlarının üç haneli rakamlara ulaşmasına neden oldu. Türkiye Ziraat Odalarından derlediğimiz verilere göre, 2022 yılında ortalama 15 bin lira olan büyükbaş hayvan fiyatı bu yıl 100 bin lirayı aşmış durumda. Sadece 2 yılda kurbanlık hayvan fiyatlarına yüzde 566 oranında zam geldiğini tespit ettik. Oluşan kurbanlık fiyatları yüzünden insanlar dini vecibelerini dahi yerine getiremez duruma geldi. Kırmızı eti bayramdan bayrama gören vatandaş bu yıl onu dahi göremeyecek.” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)