Kulislerden sızdı:Erdoğan az daha Diyanet İşleri Başkanı’nı görevden alıyordu

Korona tedbirleri kapsamında camilerde cemaatle namaza ara verilmesine rağmen 27 Mart tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içerisinde yer alan Beştepe Millet Camii’nde cuma namazı kılınmasının ardından kamuoyundan gelen tepki nedeniyle Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın görevden alınmasının gündeme geldiği öğrenildi.

Kulislerden sızdı:Erdoğan az daha Diyanet İşleri Başkanı’nı görevden alıyordu

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından camilerde başta cuma namazı olmak üzere cemaatle namaz kılınmasına, korona virüse karşı alınan tedbirler kapsamında ara verildiği açıklanmıştı. Ancak, 27 Mart tarihinde bu kural bozulmuş ve Beştepe Millet Camii’nde, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen kişilerle cuma namazı kılınmıştı.

Yeniçağ’dan Fatih Ergin’in haberine göre, Muhalefetin sert tepki gösterdiği Millet Camii’ndeki özel cuma namazının kamuoyundan da büyük tepki toplamasının ardından Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın görevden alınmasının gündeme geldiği öğrenildi.

AKP çevrelerinden edinilen bilgilere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bazı kurmaylarının Erbaş’ın görevden alınarak oluşan tepkinin azaltılabileceğini söylediği belirtildi. Erdoğan’ın ise Erbaş’ın görevden alınması önerisi reddetmediği, ancak biraz daha beklenilmesini istediği öne sürüldü.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın salgın süresince her hafta bir başka camide sınırlı sayıda kişinin katılımıyla  temsili olarak Cuma namazların kılınmaya devam edileceğini açıklamasının ise gelen tepkileri azaltmaya yönelik olduğu ve bu kararın ardından Erbaş’ın görevden alınmasının rafa kaldırıldığı iddia edildi.

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2020, 16:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER