banner288

Koronavirüs sanılandan daha fazla kediye bulaşmış olabilir

Kediler ve koronavirüs ilişkisiyle ilgili Çin'de yeni bir bilimsel çalışma yapıldı. Buna göre sanıldığından daha fazla kedi koronavirüse yakalanmış ancak geliştirdikleri doğal antikorlar nedeniyle hastalıktan etkilenmemiş olabilir.

banner287
Koronavirüs sanılandan daha fazla kediye bulaşmış olabilir

Çin'de yürütülen bir araştırma yeni tip koronavirüsün (Covid-19) sanılandan daha fazla kediye bulaşmış olabileceğini ortaya koydu.

SciTech Daily internet sitesinde yer alan habere göre, Çin'in Covid-19 salgınının ortaya çıktığı Vuhan kentindeki Huazhong Tarım Üniversitesinden araştırmacılar, Ocak-Mart 2020 döneminde 102 kediden kan ve sürüntü örneği alarak inceledi.

Bunların hayvan barınağı, evcil hayvan hastanesi ve Covid-19 hastalarının bulunduğu evlerde yaşayan kediler olduğu belirtildi.

DOĞAL ANTİKOR GELİŞTİRİP HASTALIKLA SAVAŞIYORLAR

Bu kedilerin 15'inde koronavirüse karşı antikor bulunduğu, bunların 11'indeki antikorların enfeksiyonu engelleyecek kadar güçlü olduğu görüldü.

Antikor bulunan kedilerin Covid-19 testinin negatif çıktığı, semptom göstermediği ya da virüs nedeniyle ölmediği kaydedilen çalışmada, buna göre sanılandan daha fazla virüs bulaşmış kedi olabileceği belirtildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER