Koronavirüs kalıcı hasarlar bırakıyor

Bilim insanları Koronavirüs salgını ile birikte bilişsel ve zihinsel hastalıkların arttığını açıkladı.

Koronavirüs kalıcı hasarlar bırakıyor

Dünya genelinde yeni tip Koronavirüs'ten ölümlerin sayısı 450 bine yaklaşırken, bilim insanları beyne ve sinirlere kalıcı hasara neden olabilecek bir nörolojik hastalık dalgası konusunda uyarı yaptı.

BEYİN HÜCRELERİNDE 3 GÜNDE 10 KATINA ÇIKIYOR

ABD’de yer alan John Hopkins Üniversitesi’nden araştırmacılar, yeni tip Koronavirüs'ün akciğer ve damar çeperlerinin yanı sıra beyin hücrelerini de enfekte edebileceğini keşfetti.

Laboratuvar ortamında ürettikleri mini beyinler üzerinde çalışmayı gerçekleştiren araştırmacılar, Koronavirüs miktarının beyin hücrelerinde 3 gün içinde 10 katına çıktığını aktardı.

NTV'nin haberine göre; The Financial Times’a konuşan Profesör Dr. Thomas Hartung, "Virüsün en değerli organımıza doğrudan zarar verdiğini bilmek hayati bir önem taşıyor" ifadelerini kullandı.

SİNİRSEL HASTALIKLARA RASTLANDI

Bununla birlikte, pandeminin ortaya çıktığı Çin’in Wuhan kentinde nisan ayında yapılan bir çalışmada 214, Covid-19 hastasında virüsle bağlantılı nörolojik komplikasyon tespit edildi. İspanya’da ise iki hastanede tedavi olan Covid-19 hastalarının yarısında sinirsel hastalıklar geliştiği aktarıldı.

Araştırmacılar, Covid-19’un solunum hastalıklarının yanı sıra psikoz, mani, depresyon ve yorgunluk gibi zihinsel sorunlara neden olduğunu belirtti.

CİDDİ RAHATSIZLIKLARA NEDEN OLUYOR

Covid-19 hastalarında katatoni (fiziksel ve zihinsel kapanma) ve Guillain-Barre sendromu gibi son derece ciddi rahatsızlıkların görüldüğü bildirdi.

İngiltere'deki bilim insanları ise en hafif ihtimalle Covid-19'un kalıcı kronik yorgunluk ve depresyon salgınlarına neden olacağını düşünüyor.

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2020, 22:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER