Koronavirüs hastalarında teşhisten aylar sonra bile bazı semptomlar görülüyor

Oxford Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırmanın sonuçlarına göre, koronavirüs hastalarında teşhis konulduktan aylar sonra da semptom görülebildiği kaydedildi.

GÜNDEM 19.10.2020, 16:49
Koronavirüs hastalarında teşhisten aylar sonra bile bazı semptomlar görülüyor

İngiliz Oxford Üniversitesi’nin yürüttüğü araştırmada, yeni tip koronavirüs (Covid-19) hastalarında teşhis konulduktan aylar sonra bile bazı semptomların görüldüğü belirtildi.

AA’nın aktardığına göre, araştırmacılar Oxford Üniversitesi hastanesinde mart-mayıs arasında tedavi gören 58 Covid-19 hastasını inceledi.

SEMPTOMLAR TABURCU EDİLEN HASTALARIN BÜYÜK KISMINDA GÖRÜLDÜ

Çalışmada, taburcu edilen hastaların büyük kısmında nefes darlığı, yorgunluk, kaygı ve depresyon gibi rahatsızlıkların görüldüğü belirtilerek, teşhis konulduktan 2 ila 3 ay sonrasında bile bu semptomların sürdüğüne işaret edildi.

Bu hastaların bazı organlarında anomalilerin saptandığını ifade eden uzmanlar, uzun süreli iltihaplanmanın bu duruma yol açmış olabileceğini kaydetti.

Teşhis konduktan 3 ay sonra bile hastaların yüzde 60'ının akciğerde lekelenme ya da iltihap görüldüğü bilgisine yer verilen araştırmada, rahatsızlığı atlatanların yüzde 30'unun böbreğinde, yüzde 26'sının kalbinde ve yüzde 10'unun karaciğerinde bazı hasarların tespit edildiği aktarıldı.

Yorumlar (0)