banner288

Kayyum belediye bütçesinden altın sattı

Kayyum yönetimindeki Diyarbakır Kayapınar Belediyesi, pazarlık usulüyle ihaleye çıkarak 272 bin 800 TL’lik altın satın aldı. Altınların “Kayapınar evde okuyor" projesi kapsamında dereceye girenlere dağıtılmak üzere alındığı belirtildi.

banner287
Kayyum belediye bütçesinden altın sattı

HDP’nin 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde yüzde 66 oy oranıyla kazandığı, Diyarbakır'ın Kayapınar Belediyesi’ne İçişleri Bakanlığı kararıyla kayyum olarak atanan Kayapınar Kaymakamı Ünal Koç, belediye bütçesinden 272 bin TL’lik altın satın aldı.

Kamu İhale Bülteni'nde yer alan bilgilere göre, kayyum yönetimindeki Kayapınar Belediyesi’ne bağlı Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü 20 Temmuz tarihinde “Evde Kal Sloganıyla Kayapınar Evde Okuyor Okuma Projesi Kapsamında Dereceye Giren Vatandaşlarımıza Dağıtılmak Üzere Altın Alımı” adı altında bir ihale düzenledi.

PAZARLIKLA TEK İSTEKLİYE

Birgün'nden İsmail Arı'nın haberine göre; Kamu İhale Kanunu’nun tartışmalı pazarlık usulüyle düzenlenen ihaleye tek başına katılan Nevzat Kökel 272 bin 800 TL teklif vererek ihaleyi aldı. Kayyum yönetimindeki belediye de 24 Temmuz'da ihaleyi alan Kökel ile sözleşme imzaladı.

225 KİŞİYE VERİLECEK

Kayapınar Belediyesi’nin resmi internet sitesinde de binlerce liralık altın satın alınan Kayapınar Evde Okuyor Projesi’ne ilişkin “18 Mart – 30 Nisan tarihleri arasında kampanyaya düzenli olarak katılım gösteren ve en fazla kitap okuyan 25 vatandaşımıza tam altın, 100 vatandaşımıza yarım altın ve 100 vatandaşımıza da çeyrek altın hediye edilecektir” denildi.

***

AKP’LİLERİ İŞE ALDI, TAŞINMAZLARI DEVRETTİ

Kayapınar Belediyesi’nin tüm taşınmazlarını Emniyet Müdürlüğü ve Diyanet gibi kurumlara devreden kayyum Ünal Koç, Kaymakamlığa bağlı İlçe Nüfus Müdürlüğü ile İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nü belediyenin hizmet binasına taşımıştı. Öte yandan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin eski kayyumu Hasan Basri Güzeloğlu’nun korumasının eşi, Kayapınar Belediyesi’ne Park ve Bahçeler Müdürü yapıldı. Ayrıca, AKP Kayapınar İlçe Başkanı Servet Can’ın çocukları Cihat ve Osman Can da Kayyum Ünal Koç tarafından işe alındı.

***

ESKİ KAYYUMUN YEĞENİ TUTUKLANDI

HDP yönetimindeyken İçişleri Bakanlığı tarafından kayyum atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne dönük yolsuzluk operasyonunda tutuklananların sayısı sekize yükseldi. Eski kayyum Mustafa Yaman'ın yeğeni Yunus Emre Akça ile cinsel saldırı faili Ercan Uysaler de tutuklananlar arasında yer aldı.

Eski vali ve kayyum Yaman’ın 10 Haziran’da görevden alınmasıyla birlikte başlayan müfettiş incelemesi sonucunda birçok üst düzey yönetici ve belediyeyle iş yapan şirket sahibi hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Aralarında Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ) Mardin İl Müdürü Mehmet Bulut ve daire başkanları ile iş insanlarının da olduğu beş kişi 28 Temmuz’da gerçekleştirilen operasyonla tutuklandı.

Görevden uzaklaştırılan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk, kayyum yönetimindeki belediyeye dönük yolsuzluk operasyonunu “dünyada görülmemiş soygun” şeklinde yorumlayarak, “Kayyum modeli çöktü ve hezimete uğradı” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER