İYİ Partili Türkoğlu TOKİ’nin Peşini Bırakmıyor: Mağdurlarla birlikte Başkanın Kapısına Dayandı

İYİ Parti Bursa Milletvekili Selçuk Türkoğlu, TOKİ’nin Ankara Çankaya’daki Başkanlık kapısına dayanarak, mağdur vatandaşların hakkını aradı. Türkoğlu, “Proje başlarken açıklanan ödeme koşulları değiştirilemez. Devletin sözü namustur” dedi. Açıklama öncesinde TOKİ mağdurlarını kabul eden Başkan Ömer Bulut, bazı iyileştirmelerin yapılacağı sözünü verdi.

GÜNDEM 13.12.2023, 17:30
İYİ Partili Türkoğlu TOKİ’nin  Peşini Bırakmıyor: Mağdurlarla birlikte Başkanın Kapısına Dayandı

Bursa, Eskişehir ve İstanbul’dan gelen TOKİ mağduru vatandaşlara birlikte basın açıklaması yapan Türkoğlu, “Sn. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği 100 bin konutluk TOKİ projesi maalesef on binlerce mağdur yarattı. Çünkü 2+1 konutlar için yüzde 10 olan peşinat 14 bin liradan 128 bine, 3+1’lerde 160 bin liraya çıkarıldı. 894 lira ve 1022 lira olan taksitler de 6 bin 415 ile 8 bin lira arasına yükseltildi. Ayrıca ödeme süresi de 240 aydan 180 aya indirildi, konut teslimindeki KDV ödemesi de yüzde 10’a çıkarıldı. Dar ve sabit gelirli vatandaş şimdi ne yapsın? şeklinde konuştu.

Bu arada açıklama öncesinde İYİ Parti Bursa Milletvekili Selçuk Türkoğlu ile mağdur vatandaşlar adına temsilcilerle görüşen TOKİ Başkanı Ömer Bulut, sözleşme süresinin uzatılacağı, ödeme takviminin de 240 aya göre yeniden düzenleneceği sözünü verirken, konut tesliminde ödenecek KDV’nin de yeniden yüzde 1’e indirilmesi için elinden geleni yapacağını vurguladı.

Türkoğlu, mağdur vatandaşlarla birlikte yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“İnanın memleket memleket olalı böylesine iş bilmez bir iktidar görmedi.

Hiç mübalağa etmiyorum; hangi işe el attılarsa, içinden çıkılmaz bir hale getirdiler. Etrafımızda, neredeyse iktidarın hışmına uğramamış, hakkı yenmemiş, hukuk garabetine uğramamış, zarar görmemiş bir vatandaş dahi kalmadı.

Mecliste verdiğimiz 60’dan fazla soru ve araştırma önergesinin tamamı vatandaşın türlü türlü dertleriyle, çözüm bekleyen sorunları ile ilgili ve inanın daha yüzlercesi de sırada bekliyor.

Son günlerde de yurdun dört bir yanından TOKİ mağduriyetleri ile haklı yakınmalar adeta yağmur gibi yağıyor ve işte burada, TOKİ Başkanlığı önünde sizlerle birlikteyiz.

Daha önce sizlerle birlikte aynı dertten muzdarip olan Bursa Mustafakemalpaşa ve Eskişehirli mağdur vatandaşlarımızla bir araya gelmiştik.

Nitekim, Meclis Başkanlığına verdiğimiz soru önergesiyle ve ardından Genel Kurulda yaptığımız konuşmayla bu büyük sorunu ülke gündemine de taşıdık. Ben şimdi burada da, TOKİ önünde, başta Sn. Başkana sesleniyorum.

Sn. Başkan; 12 Aralık 2019 yılında Sn. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ne demişti?

“Dar gelirli vatandaşlarımız için TOKİ marifetiyle tam 100 bin konut yapacağız ve iki yıl içinde; yüzde 10 peşinatla, aylık 894 liradan başlayan taksitler ile 240 aya varan vadelerle ev sahibi olma imkanını sağlayacağız.” Demişti değil mi?

Siz de bu talimatı o günlerde harfiyen uygulayıp TOKİ olarak vatandaşa umut verdiniz mi? Verdiniz. Kredi faizini yüzde 0.49, ödeme süresini 240 ay, teslim de de, KDV’nin yüzde 1 olacağını ilan ettiniz mi? Ettiniz.

Peki sonra ne yaptınız? Vatandaşın hayallerini kabusa döndürdünüz.

2+1 konutlar için yüzde 10 olan peşinatı 14 bin liradan 128’e, 3+1’lerde 160 bin liraya çıkardınız. 894 lira ve 1022 lira olan taksitleri de 6 bin 415 ile 8 bin lira arasına yükselttiniz.

Farkında mısınız?

Açıkladığınız ilk taksit rakamları 2020 yılı Ocak ayıda 2.825 lira olan asgari ücretin yüzde 30-40 oranına tekabül ediyordu.

Şimdi istediğiniz aylık ödemelerin asgari ücretin yüzde 70 ila yüzde 90’na denk geldiğinden haberiniz var mı?

240 ay dediğiniz taksit süresini de 180 aya indiriyorsunuz. Yeni KDV’yi de muhtemelen yüzde 10 yapacaksınız! Adalet bunun neresinde?

Aylık taksitlerin artışlarını da başlangıçta açıklandığı gibi TEFE-TÜFE’ye göre değil, altı ayda bir yapılan memur maaş zammına göre belirleneceğini açıklamışsınız. Soruyorum; şimdi bu hak mıdır, reva mıdır?

Siz alt gelir grubundaki dar gelirli vatandaş için konut projesi üreteceksiniz, sonra o gelir grubunun ödeyemeyeceği yeni şartları dayatarak mağdur ettiğiniz insanların hayallerini çalacaksınız.

Üstelik bunu bir de devlet adına yapacaksınız!

Bu zulmü, bu eziyeti hak da hukuk da vicdan da asla kabul etmez!

Aynı koşullarda başlattığınız projeyi örneğin Orhaneli’de, Balıkesir’de Susurluk’ta ve başka birkaç yerde daha, ilk açıkladığınız koşullarda tamamlayacaksınız…

Sonrasında birçok il ve ilçelerde çamura yatacaksınız! Kendi beceriksizliğinizin faturasını da ‘hak sahibi’ ilan ettiğiniz masum vatandaşa keseceksiniz, öyle mi?

Barınma hayalleri yıkılan o hak sahibi vatandaşların çok büyük çoğunluğu, yeni ödeme koşullarını yerine getiremeyecekleri için umut bağladıkları projelerden bir bir çıkıyorlar haberiniz var mı?

Onların haklarının adeta gasp edilmesinin vebalini nasıl ödeyeceksiniz?

Aradan gecen süreçte artan maliyet artışlarının ceremesini, umutla bekleyen vatandaşın çekmesi hangi vicdana sığar?

Bu memlekette, parası olan vatandaşın bankadaki mevduatını devlet, dünya kadar maliyeti üstlenerek dövize karşı korumuyor mu? Peki aynı devlet mağdur vatandaşın hak sahipliğinin maliyetine niye katlanmıyor?

7500 TL emekli maaşı alan vatandaş, 7-8 bin lira taksiti nasıl ödesin? Diyelim ki ödedi. Temel gıda harcamaları ile kira, elektrik, su, doğalgaz gibi giderlerini nasıl karşılayacak?

Dün de dedik, bugün de diyoruz. Bunun adı zulümdür ve bu zulüm ülke genelinde on binlerce vatandaşımızı ilgilendiriyor.

Bursa Mustafakemalpaşa’da, Eskişehir’de, Gaziantep’te, Şanlıurfa’da, Kayseri’de, İstanbul Tuzla’da, Arnavutköy’de, Maltepe’de, İzmir Karabağlar’da, Denizli’de, Mersin’de herkesi perişan ettiniz.

Hangi birini sayalım?

Bu TOKİ mağduriyetinin gerçek adı nedir biliyor musunuz?

Devlet eliyle işlenen bir hak gaspıdır. Daha da Türkçesi; aslında da rant hırsıyla icraatta ısrar eden, sonunda da duvara toslayan iş bilmez bir iktidarın millete yaşattığı ibretlik bir trajedidir.

Ben buradan, tam da TOKİ’nin önünden, Sn. Başkana ve Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Sn. Mehmet Özhaseki’ye bir kez daha sesleniyorum;

Sn. Bakan, ve Sn. Başkan;

TOKİ’deki bu büyük mağduriyette on binlerce vatandaşın haykırışını duyun ve mutlaka giderin!”

Yorumlar (0)