İYİ Partili Hasan Subaşı:Cumhuriyet Tarihinin En Ağır Faturası

İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, iktidarı sert bir dille eleştirerek, “İktidarınızla övünmekten, söyleneni anlamaz oldunuz” dedi. Türk milletinin, Cumhuriyet tarihinin en büyük faturasını bu iktidar döneminde ödediğini dile getiren Subaşı, “Ekonomist Cumhurbaşkanı(!) ‘faiz sebep, enflasyon sonuçtur’ diye diye ülkeyi batağa sürükledi” diye konuştu

GÜNDEM 16.12.2022, 15:07
İYİ Partili Hasan Subaşı:Cumhuriyet Tarihinin En Ağır Faturası

2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi'nin 5'inci maddesi üzerinde İYİ Parti adına görüşlerini açıklamak üzere TBMM bir konuşma yapan Hasan Subaşı, Ak Parti yöneticilerine seslenerek, “Bütçe konuşmaları sırasında Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemini öve öve bitiremediniz oysa bu sistem ülkemizin üzerine kâbus gibi çöken büyük bir talihsizliktir. Bu sistemin ülkeyi sürüklediği krizlere rağmen görmezden gelmenizi hayretle izliyoruz” dedi. Subaşı, konuşmasının bu bölümünde ‘ucube’ adını verdiği Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi yüzünden ülkede ortaya çıkan sıkıntıları özetleyerek konuşmasını şöyle sürdürdü:

Tutarsız politikalar yüzünden ortaya çıkan faturayı kim ödeyecek?

Diyorsunuz ki: ‘Dış politikada, ülkelerle ilişkilerimizde şimdilerde barış arıyoruz ve siz yine eleştiriyorsunuz’ İktidarınızla övünmekten söyleneni anlamaz olmuşsunuz. Sizi neden komşularınız ve diğer ülkelerle ülkemizin çıkarlarına dayalı diplomatik ilişki kurmuyorsunuz diye eleştiriyoruz. Geçmişte tüm bu ülkelere düşmanca davranmanın ağır faturalar olacağını söylemiştik. Biz ‘Neden barışıyorsunuz?’ demiyoruz. Rusya'yla kötü oldunuz, S-400'lere milyar dolarlar ödeyerek hatta Mersin Akkuyu Nükleer Enerji Santralı sözünü vererek gönül aldınız. S-400'lerin atıl vaziyette kalması bir yana, ABD ve NATO'yla da ilişkilerin bozulmasına ve F-35 gibi en önemli ortak projenin iptaline neden oldunuz; bunlar cumhuriyet tarihinin en ağır faturalarındandır. Birleşik Arap Emirlikleri, İsrail, Mısır, Suriye politikalarınız ve benzeri ülkelerle politikalarınız yanlıştı. Bugün barış için uğraşıyorsunuz çünkü paraya ihtiyaç var. Sorduğumuz: Bu zikzaklı tutarsız politikalar yüzünden ortaya çıkan faturayı kim ödeyecek siz mi yoksa gelecek kuşaklar mı? En uzun sınır komşumuz Suriye'yle sürdürülen yanlış politika ve milyonlarca göçmenin faturasının sorumluluğunu bir kere olsun üstlenecek, özür dileyecek misiniz? Suriye politikanızın sonucu ise cumhuriyet tarihinin en ağır faturasıdır. Siz, hâlâ tek adam sistemini övmeye devam edecek misiniz?

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay dün muhalefete ‘FETÖ'yle yol yürüyen, onunla ortaklık yapan sizsiniz’ diye haykırıyordu. Hiç mi izan ve insafınız kalmadı? Lideriniz değil mi ‘Allah affetsin, hata yaptık- aldatıldık’ diyen? Ardından ‘17-25 Aralık 2013 milât olsun’ diyen. Bu ne demek? Anayasa suçu işleyerek yargıya talimat vermek demek. ‘Bu tarihten öncesini sorgulamayın, yargılamayın’ demek yani ‘Siyasi ayağını ortaya çıkarmayın’ demek. Tarafsız ve bağımsız yargı olsa da görevini yapmış olsa hâliniz ne olurdu?”

Ekonomist Cumhurbaşkanı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Ben Ekonomistim. Bu işleri iyi bilirim’ dediğini hatırlatan Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, “Ekonomist Erdoğan, Faiz sebep, enflasyon sonuçtur’ iddiasından sonra sürekli yükselen grafik, enflasyonda Türkiye'yi dünya 1'incisi yapmıştır. Demek istediğimiz, bu bilime ters inadın faturasını üstlenen yok. FETÖ'de olduğu gibi ‘Hata yaptık, Allah affetsin’ diyen de yok. Sorumluluğu bazen dış güçlere, pandemiye, bugünlerde de marketlere atmakla meşgulsünüz ama sadece kendinizi kandırıyorsunuz. Bütçede halktan toplanan vergilerin önemli bölümü faize ve KÖİ müteahhitlerine ayrılmış; işçi, esnaf, memur, emekli unutulmuş; toprağını terk eden çiftçiye, EYT mağdurları ile atanamayan öğretmenlere de bütçede çözüm yok. Siz, bu bütçenin neyini övüyorsunuz? 24 milyon icra dosyası var, 36 milyon insanımız bankalara borçlu, milyonlarca öğrencimiz yeterince beslenemez durumda, milyonlarca işsizimiz var, çalışan nüfusun yarıdan fazlası açlık sınırı altında, asgari ücretle ayakta kalmaya çalışıyor; siz neyi övüyorsunuz?” diye sordu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.