İYİ Partili Hasan Subaşı, AKP ve MHP’li Vekillere seslendi: “Siz açlığın ve yoksulluğun farkında değil misiniz?”

İYİ Parti’nin öğrencilere beslenme desteği sağlanması amacıyla verdiği araştırma önergesinin TBMM Genel Kurulu’nda öne alınması önerisi AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. 

GÜNDEM 16.11.2022, 09:44
İYİ Partili Hasan Subaşı, AKP ve MHP’li Vekillere seslendi: “Siz açlığın ve yoksulluğun farkında değil misiniz?”


İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, “Ülke ekonomisinin, bilgiye dayalı olmayan liyakatsiz kadroların yönetiminde gelinen nokta 156 ülke arasında sefalet endeksinde dünyada 1. sıraya yükseldiğimiz acı gerçeğidir” dedi.  Subaşı iktidarın AKP’li olmayan belediyelerin çalışmalarını resmen engellediğini de belirterek;”Yerel yönetimler zor zamanlarda halka en çabuk ulaşabilecek kamu kurumlarıdır. Bu uyumu bozmak devletin işleyiş biçimini bozmak demektir” diye konuştu. Subaşı AKP ve MHP’li vekillere seslenerek; ‘siz yoksulluğun ve açlığın farkında değil misiniz? kendinizi kandırıyor ve her şey yolunda aç açık yok diye mi düşünüyorsunuz?’ diye sordu.


TBMM’nde, partisinin araştırma önergesi ile ilgili görüşlerini anlatan Hasan Subaşı, sözlerine hain terörün eylemi sonucu kaybettiğimiz yurttaşlarımızı rahmetle anıp, yaralananlara geçmiş olsun dilekleri ileterek başladı.  
Toplumun yüzde 70'ler seviyesinde yoksulluk sınırının altında yaşadığı, %50'nin üzerinde insanımızın da açlık sınırının altında asgari ücretle ayakta kalmaya çalıştığı maalesef günümüzün gerçeği olduğuna dikkat çeken Subaşı,”%100'ü aşan enflasyonla ve bu yönetim anlayışıyla çıkış yolu kalmadığı da bir gerçekliktir. Bu durumdan insanlarımız büyük ölçüde mağduriyet yaşarken, eğitim gören gelişme çağındaki çocuklarımız ise en büyük zararı görenlerdir ve gelişmeleri olumsuz etkilenmektedir” dedi.


İYİ Parti’den Rüzgar Gülü Projesi ve Demre örneği
İYİ Parti’nin hazırlayarak Antalya’nın Demre ilçesinde ilk uygulamayı başlattığını dile getiren Hasan Subaşı, proje ile ilgili şunları anlattı:
“Rüzgar Gülü projesi istihdamdan yerel ekonomiye, yoksulluktan gelir eşitsizliğine kadar çok yönlü bir kalkınma projesi olarak tasarlanmıştır. Yine bu proje kapsamında eğitim gören çocuklarımızın eşit düzeyde beslenmelerine katkı sağlamak hedeflenmiştir. Öğrencilerin doğru ve dengeli beslenerek zihinsel ve bedensel sağlıkları açısından desteklenmesi temel amaçtır. Antalya Demre’nin başarılı Belediye Başkanı Okan Kocakaya tarafından ilk uygulama başlatılmış ve başarıyla sürdürülmektedir. 2021-2022 eğitim öğretim yılında ilçe milli eğitim müdürlüğü ve Demre belediyesi arasında mayıs ayında imzalanan protokol ile öğrencilerimizin sağlıklı dengeli ve hijyenik beslenmelerinin kontrolünü sağlamak amacıyla diyetisyen kontrolünde hazırlanan farklı menüler ile haftanın 5 günü 10 okul bünyesindeki tüm okul öncesi öğrencileri kapsayacak şekilde proje hayata geçirilmiştir”


Başarıya izin yok
2022-2023 eğitim öğretim yılında da okul öncesi eğitim kurumlarının yanı sıra ilçe genelinde yer alan tüm ilkokul öğrencilerini de kapsayacak şekilde projenin genişletilmek istendiğini dile getiren Hasan Subaşı, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Ancak protokol, makam oluru olmadığı gerekçesiyle ilçe kaymakamı tarafından iptal edilmiştir. Tebliğinden hemen sonra ilgili protokolün devam edebilmesi için belediye Eylül 2022 tarihinde makam oluru için kaymakamlığa başvurusuna yanıt dahi verilmemiştir. Benzer bir olay da; Pandemi sürecinde Ankara ve İstanbul büyükşehir Belediyeleri ve diğer belediyelerin kampanyalar ile ihtiyaç sahiplerini desteklemek adına toplanan bağış tutarlarının nasıl içişleri bakanlığının sürpriz bir genelgesi ile 31 Mart 2020 tarihinde engellendiği hala hafızalardadır” 


Merkezi yönetimle yerel yönetimler uyum içinde çalışmalı
Oysa devlet merkezi yönetim ve yerel yönetimler birbiriyle iki çarkın dişlileri gibi birlikte uyum içinde çalışarak yarar sağlayan devlet yapısını oluşturması gerektiğine de dikkat çeken Antalya Milletvekili Hasan Subaşı,”Yerel yönetimler zor zamanlarda halka en çabuk ulaşabilecek kamu kurumlarıdır. Bu uyumu bozmak devletin işleyiş biçimini bozmak demektir” dedi.


Bu örneklerin çoğaltılabileceğini dile getiren Subaşı, konuşmasının son bölümünü şöyle tamamladı:
“Siz açlığın ve yokluğun farkında değil misiniz?”

“3 Kasım 2022 günü plan bütçe komisyonunda İYİ Parti CHP ve HDP'nin okullarda bir öğün ücretsiz sağlıklı yemek verilmesi için milli eğitim bakanlığı bütçesine ödenek konması için ayrı ayrı verdikleri ek bütçe teklifi de yine iktidar tarafından reddedilmişti. İktidar milletvekillerine sormak istiyorum ‘siz yoksulluğun ve açlığın farkında değil misiniz? kendinizi kandırıyor ve her şey yolunda aç açık yok diye mi düşünüyorsunuz?’ Yokluk ve yoksulluğa aileler ne kadar dayanabilir bilinmez ama yetişmekte olan öğrencilerimizin gördükleri zararı ileride telafi etmek mümkün olmayabilir o nedenle yapılabilecek her desteği şükranla karşılamak ve desteklemek kamunun en önemli görevidir... 
Demre'de belediye başkanımız Okan Kocakaya'nın çok önemli fayda sağlayan projesinin neden iptal edildiğini ve sürdürülmesinin neden engellendiğinin araştırılmasını ve parti gruplarınca önergemizin desteklenmesini Meclisin takdirlerine sunuyorum”
 

Yorumlar (0)