İYİ Partili Aydın Sezgin: Sansür yasası iktidarın özüdür, boşuna istibdat rejimi demiyoruz

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Dezenformasyon Yasası üzerindeki konuşmasında "bu yasa, iktidarın sonunun geldiğinin habercisidir, bir devir kapanıyor" dedi.

GÜNDEM 13.10.2022, 20:17
İYİ Partili Aydın Sezgin: Sansür yasası iktidarın özüdür, boşuna istibdat rejimi demiyoruz

TBMM Genel Kurulu'nda Dezenformasyon Yasası teklifi üzerindeki görüşmelerde İYİ Parti adına konuşan Aydın Sezgin, teklifin kamuoyunda "sansür yasası" olarak görüldüğünü belirterek, "iktidarın demokrasiden, hukukun üstünlüğünden, insan hakları değerlerinden böylesine uzak düzenlemeleri gündeme getirmesine hiç mi hiç şaşırmıyoruz çünkü bunlar bu iktidarın özünü ifade eden hamlelerdir. Biz boşuna istibdat rejimi demiyoruz." ifadelerini kullandı.

"Totaliter bir rejim yarattınız, şimdi de totaliter bir toplum yaratmaya çalışıyorsunuz"

Teklifin yasalaşması hâlinde, sınırlanmış durumdaki gazetecilik faaliyetinin daha da zorlaşacağını belirten Sezgin, ifade özgürlüğünde iyice diplere inileceğini, yasa metninin çok ağır bir baskı ve tehdit metni olduğunu belirtti.

İYİ Partili Sezgin, "İktidar, ceza sistemini toplumu baskı altında tutma, toplumun, vatandaşın özgürlüklerini, haklarını imha etme aracı olarak görüyor. Totaliter bir rejim yarattınız, şimdi de totaliter bir toplum yaratmaya çalışıyorsunuz." ifadelerini kullanarak, "Bu tür sindirme çabaları tutmaz, tam tersi sonuç verir ama maalesef, bu düzenlemeyle bazı masum vatandaşlarımızın canı yanabilecektir. Ama haksız bir suçlamada suçlananın değil, suçlayanın ruhu zarar görür." şeklinde konuştu.  

"Dezenformasyon yasası, evrensel hukuka aykırı"

Avrupa Konseyi'nin danışma organı olan Venedik Komisyonu tarafından yayınlanan raporda teklifin ifade özgürlüğünü tehdit ettiği, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne aykırı olduğu, seçimler öncesinde basın özgürlüğüne daha fazla zarar vereceği gibi ifadeleri hatırlatan Aydın Sezgin, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Denetim Komitesi tarafından hazırlanan Türkiye raporunda da teklifin özellikle seçim öncesi ifade özgürlüğü açısından yaratacağı sakıncaların vurgulandığını belirterek "İktidar sözcüleri teklifin evrensel hukuka uygun olduğunu söylüyor, Avrupa Konseyi'nin diğer ülkelerindeki benzer mevzuatı bir daha incelemelerini öneriyorum iktidara" şeklinde konuştu.

"Resmi ilan bedelleri artırılmalı ve adil dağıtılmalıdır"

Basın İlan Kurumu Genel Kurulu'nun 2021 yılında neredeyse hiç toplanmadığını, bu nedenle özellikle ticari reklam ve ilan gelirleri kısıtlı olan yerel gazetelerin ağır enflasyon altında yayınlarını sürdürmekte büyük sıkıntı yaşadığını belirten Sezgin, "Bağımsız yerel basın yok olmak üzeredir. Bu yılın şubat ayında BİK'in yaptığı yüzde 71 zam, sadece kâğıda gelen yüzde 500'ün üzerindeki zammı telafi etmekten çok uzak kalmıştır. BİK Genel Kurulu, toplantılarını düzenli yapmalıdır ve resmî ilan bedellerini enflasyon altında ezdirmemelidir. Resmî ilanların tahsisinde siyasi olmayan adil bir yaklaşım benimsenmelidir." ifadelerini kullandı.

İYİ Partili Sezgin, iktidarı teklifi geri çekmeye çağırarak "Aslında iktidarın demokrasi ve özgürlükler husumeti, iktidarın siyasi ömrünün sonuna gelindiğinin habercisidir; bir devir kapanıyor." sözlerini kullandı.

Yorumlar (0)