İYİ Parti İzmir Büyükşehir Adayı Ümit Özlale’den kadınlar için ortak bildiri çağrısı

İYİ Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Prof. Ümit Özlale’den diğer adaylara kadınlar için ortak bildiri yayınlama çağrısı geldi.

GÜNDEM 12.02.2024, 14:59
İYİ Parti İzmir Büyükşehir Adayı Ümit Özlale’den kadınlar için ortak bildiri çağrısı

 11 Şubat 2015 tarihinde katledilen ve kamuoyunda büyük bir tepkiye neden olan Özgecan Aslan cinayeti ile ilgili açıklama yapan Özlale, “Kadın cinayetleri ve kadına karşı şiddet partiler üstü bir konudur. İzmir’i kadınlar için en güvenli kent haline getirmek için halkımıza söz verelim. Ortak bildiriye hep birlikte imza koyalım” dedi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde imza çağrısı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayları olarak ‘Ortak bir açıklama yaparak, bildiriyi hep birlikte imzalayalım’ çağrısı yapan Özlale, “Halkın tercihi kimden yana olursa olsun biz İzmir’i kadınlar için en güvenli kent haline getireceğiz. Halkımıza söz veriyoruz!” Gelin bu bildiriyi anlamlı bir gün olan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde hep birlikte imzalayalım ve İzmir’e bir söz verelim. Sizlere açık çağrımdır” diye konuştu.

Özlale: “İstanbul Sözleşme Yaşatır”

Özgecen Aslan’ın bir cani tarafından 9 yıl önce katledildiğini, o günlerden bugünlere de ne yazık ki kadınların güvenliği ile ilgili ne yazık ki etkin önlemlerin alınmadığını belirten Özlale sadece 2023 yılında 315 kadının öldürüldüğünü söyledi. 28 kadının koruma kararlarına rağmen öldürüldüğünün altını çizen Özlale, şöyle konuştu: “Ak Parti iktidarında her gün bir kadın fiziksel veya psikolojik şiddetin kurbanı oluyor. Maalesef yalnızla iktidar değil, muhalefet de bu şiddetten sorumlu. Geçen yıl Ortak Politikalar Mutabakat Metni’nde siyasi kaygılardan dolayı İstanbul Sözleşmesi’nden bahsedilmedi bile. Ben o gün eleştirilere göğüs gererek söylediğim gibi bugün de söylüyorum. İstanbul Sözleşmesi Yaşatır.”

Yorumlar (0)