İYİ PARTİ: ERKEK EGEMEN TÜRK SİYASETİNDE EŞİT TEMSİL İÇİN KADIN-ERKEK KOL KOLA VERİP SAVAŞACAĞIZ

İYİ Parti Kadın Politikaları Başkanlığı, 5 Aralık Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkının Verilmesi ve Kadın Hakları Günü dolayısıyla bugün yazılı bir açıklama yaptı.

GÜNDEM 05.12.2022, 14:30
İYİ PARTİ: ERKEK EGEMEN TÜRK SİYASETİNDE EŞİT TEMSİL İÇİN KADIN-ERKEK KOL KOLA VERİP SAVAŞACAĞIZ

İYİ Parti Kadın Politikaları Başkanlığı, 5 Aralık Kadın Hakları Günü dolayısıyla “Kadınların sorununu öncelikle kadınlarla konuşup kadınlarla aşacağız. Kadının eğitimsizliğinin, yok sayılmasının, öldürülmesinin çözümünü erkeklerle konuşup toplumun her kesimiyle birlikte çözeceğiz. Erkek egemen görünen Türk siyasetinde eşit temsil için kadın-erkek kol kola verip inanıyoruz ki beraberce savaşacağız ve beraberce başaracağız” açıklamasını yaptı.

İYİ Parti Kadın Politikaları Başkanlığı, 5 Aralık Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkının Verilmesi ve Kadın Hakları Günü dolayısıyla bugün yazılı bir açıklama yaptı. Açıklama şöyle:

“5 Aralık Kadın Hakları Günü, Türk kadınlarının verdiği var olma mücadelesinin simgesidir. Cumhuriyet’in kurucu iradesi ve bu iradenin önderi Mustafa Kemal Atatürk’ün dünyanın birçok ülkesinden önce 1934’te kadınlara tanıdığı bu hakla kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olduğu bir toplumun temelleri atılmıştır.

Cumhuriyet’in 1923’te ilanından sonra ilk kez 1930 yılında belediye seçimlerinde ‘seçme hakkı’ verildi kadınlara, kadınlar ilk kez oy kullandı. 1934’te Anayasa ve Seçim Kanunu’nda değişiklik yapılarak kadınlar seçme ve seçilme hakkına sahip oldu. Kadınların hem oy kullanıp hem aday olabildiği yıl 1935, 5. Dönem TBMM seçimleridir. 17 kadın milletvekili seçilmiş, ara seçimle 18 temsil hakkı elde edilmiştir.

“TÜRKİYE’NİN ÇÖZÜM BULMASI GEREKEN MESELELERİNDEN BİRİ TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTSİZLİĞİ”

88 yıl sonra bugün, yıl 2022; kız çocukları eğitimde eşit avantaja sahip değil, yetişkin olmadan evlendiriliyor. Yıl 2022; kadın cinayetlerinde ve kadına şiddette ülkece dünyada üst sıralardayız. Yıl 2022; hâlâ Türkiye’nin özellikle kırsal kesimlerinde kadının adı yok. Kadın evde işçi, geliri yok; tarlada tarımın kayıt dışı işçisi, yine geliri yok. Yıl 2022; hâlâ kadın istihdamı erkeğe göre çok daha az. Yıl 2022; kadınlar hâlâ eşit işe eşit ücret istiyorlar. Yıl 2022; hâlâ kadınların sorunlarını kadın karar vericilerden çok erkekler karar vericiler tartışıp çözüme yine erkekler karar veriyor. Yıl 2022; hâlâ kadınlar gelir düzeyi yüksek veya düşük olsun her an her yerde, evde, iş yerinde, otobüste, sokakta mobbing ve tacize maruz kalıyor. Yıl 2022; hâlâ Türkiye’nin çözüm bulması gereken en önemli meselelerinden biri toplumsal cinsiyet eşitsizliği.

Kadınların sorununu öncelikle kadınlarla konuşup kadınlarla aşacağız. Kadının eğitimsizliğinin, yok sayılmasının, öldürülmesinin çözümünü erkeklerle konuşup toplumun her kesimiyle birlikte çözeceğiz.

Erkek egemen görünen Türk siyasetinde eşit temsil için kadın-erkek kol kola verip inanıyoruz ki beraberce savaşacağız ve beraberce başaracağız. Kadın genel başkana sahip olmanın haklı gururuyla liderimiz Meral Akşener önderliğinde İYİ Parti olarak, sadece sorunların tespitinde değil, çözümünde de en yüksek motivasyonla çalışmaktayız, çalışacağız.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.