İsmailağa Cemaati'nin kaçak külliye inşaatına AKP'li başkandan kaçamak cevap!

İsmailağa Cemaati, Bursa’da tarım arazisine kaçak olarak devasa bir külliye inşa ederken, konuya dair konuşan AKP'li belediye başkanı "Kaçak inşaatlarla mücadele zor oluyor" açıklamasında bulundu

GÜNDEM 07.01.2024, 13:17 07.01.2024, 13:19
İsmailağa Cemaati'nin kaçak külliye inşaatına AKP'li başkandan kaçamak cevap!

Cemaat ve tarikatlara yeni medreseler açmaları için her türlü kolaylık sağlanıyor, kanunlara aykırı faaliyetleri iktidar tarafından görmezden geliniyor. Bunun son örneği de Bursa’nın Osmangazi ilçesinde yaşandı. 

BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre; İsmailağa Cemaati, Osmangazi ilçesindeki Çeltik Mahallesi’nde “Mahmud Efendi Külliyesi” adı altında devasa bir külliye inşa ediyor. Külliyede her biri 6 katlı olan dört bina yer alıyor. 11 bin metrekarelik tarım arazisi üresine kaçak olarak yapılan külliyede; "Arapça medresesi", "hafızlık medresesi" ve "sıbyan medresesinin" yer alacağı belirtildi.

İsmailağa’ya bağlı Soğanlı İkizler Fatih Hizmet Vakfı tarafından yapılan inşaata ise AKP’li Osmangazi Belediyesi tarafından göz yumuluyor.  

AKP'li başkan geçiştirdi: 'Mücadele zor oluyor'

“Sade vatandaşın yeri geldiğinde barındığı gecekondusunu başına yıkan belediyenin, iş cemaatlere geldiğinde yaklaşık 35 bin metrekarelik kaçak yapıyı görmezden gelmesi kabul edilemez” diyen CHP’li Meclis Üyesi Sefa Yılmaz, konunun Osmangazi Belediye Meclis toplantısında da gündeme geldiğini söyledi.

Yılmaz şöyle konuştu:

"Toplantıda AKP’li Belediye Başkanı Mustafa Dündar inşaatın kaçak olduğunu kabul etti. Konuyu ‘zabıt tutuyoruz, kaçak inşaatlarla mücadele zor oluyor’ diye geçiştirmeye çalıştı. Ancak bunlar klasik kaçak binalardan değil. Dört bloktan oluşan altı katlı kaçak binalara normal de göz yumulmaz. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında bu kaçak binalarda medrese adı altında faaliyet gösterilecek olması Cumhuriyetimizin kazanımları ile taban tabana zıttır. Dini eğitimin cemaatler aracılığı ile kaçak binalarda değil, devlet eliyle ve devlet denetiminde yapılması gerekir. 

Kaçak Kuran kurslarında çıkan yangınlar, bu yangınlar neticesinde ölen çocuklar, denetimsiz kuran kurslarındaki çocuk istismarları haberlerini hepimiz biliyoruz.” 

Kaçak inşaata işlem yapılması için de AKP’li Osmangazi Belediyesi’ne çağrı yapan Yılmaz sözlerini şöyle tamamladı:

“Söz konusu kaçak binalarla ilgili yasal işlemler yapılması için Osmangazi Belediyesi’ni göreve davet ediyoruz. İnşaatın büyük bir kısmı bitene kadar hiçbir işlem yapmayan belediyenin, tarım arazisi üzerinde yapılan bu kaçak yapılar için gerekli yapı tespit ve tatil zaptı düzenlemesi, belediye encümenince imar para cezası, yıkım kararı alması ve sonrasında da bu kaçak yapıları yıkması yasal zorunluluktur.” 

Yorumlar (0)