27 Mayıs 2018, Pazar

HABERİN KALBİ / Halktan Yana - Gerçek Haber

IŞİD, Suriye'den tamamen silindi

IŞİD, Suriye'den tamamen silindi

Rudskoy, "IŞİD'e yönelik operasyonun final aşamasına Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri'nden kapsam ve askeri imkanlar açısından eşi benzeri görülmemiş sayıda uçak katıldı. Muharip birliklere destek amacıyla her gün 100'den fazla sorti ve yaklaşık 250 atım yapıldı" dedi.

 

Operasyonda uzun menzilli uçakların da kullanıldığını kaydeden Rudskoy, Rus savaş uçaklarının militanlara ait mevzileri, mühimmat ve silah depolarını, zırhlı araçlarını ve ağır silah yüklü arazi araçlarını imha ettiğini belirtti.

'130'U CANLI BOMBA 550 MİLİTAN ÖLDÜRÜLDÜ'

Fırat Nehri'nin batı yakasında düzenlenen operasyonla ilgili detayları da aktaran Rudskoy, sözlerini şöyle sürdürdü: "Rus birliklerinin desteğini alan Suriye ordusu, 130'u canlı bomba olmak üzere 550 militanı öldürdü, 6 tank, 14 cihat-mobil ve 91 arazi aracını imha etti. General Suheyl komutasındaki Suriyeli birlikler, Fırat'ın batı yakasında 11 kilometre ilerleyerek, el Hasrat, el Katiya, el Musalaha ve el Ramadi kasabalarını ele geçirdi.

'BÖLGEDE YABANCI MİLİTANLAR DA BULUNUYORDU'

Sonuç olarak Suriye topraklarında IŞİD'in kontrol ettiği son kara parçasının kurtarıldığını söyleyen Rudskoy, bu bölgede ağır silaha sahip en hazırlıklı militanların ve yabancı militanların faaliyet gösterdiğinin altını çizdi. 

Kaynak

yukarı çık