İntihar etti denilen askerin annesi:Oğlum işkence gördü!

Kırklareli Babaeski’de askerlik yapan Mustafa Araz (23) ölümü ile ilgili ailesi savcılığa suç duyurusunda bulundu. Çocuklarının yüzünde ve vücudunda kesik ve morlukların olduğunu belirten aile, etkin bir soruşturma istedi. Ailenin avukatı Cesim Parlak ise, 15 metre yükseklikten intihar ettiği belirtilen Araz’ın cesedinin duvara bitişiğinde bulunduğunu hatırlatarak “Bu durum, fiziğin temel kuralına aykırı” dedi.

GÜNDEM 08.06.2020, 09:52
İntihar etti denilen askerin annesi:Oğlum işkence gördü!

Kars Kağızmanlı Mustafa Araz, Babaeski’deki 1'nci Zırhlı Tugay Komutanlığı Hava Savunma Füze Komutanlığı'nda üç aylık askerdi. Ailesi ile hemen her gün telefonda konuşan Araz en son 10 Mayıs akşamı saat 22.00 sıralarında kardeşi Metin Araz ile konuştu. Durumunun iyi olduğunu söyleyen Araz, ertesi gün, göğsündeki ağrı için revire gitti. Askeri araçla hastaneye götürülen Araz’a bir daha ulaşılamadı. 

KRT'de yer alan habere göre, 11 Mayıs günü saat 16.40 sıralarında, gündelik işlerde çalışan baba Hasan Araz telefonla aradı. Arayan astsubay, Baba Araz’a oğlunun kaybolduğunu, hastaneye gittikten sonra kimseye haber vermeden ayrıldığını söyledi. Baba Araz, gelen arama sonrası, oğlunun gidebileceği akrabalarını arasa da olumlu bir haber alamadı. 12 Mayıs günü ise Araz ailesine, oğullarının öldüğü haberi askeri birimlerce iletildi.

CESETTE YOĞUN MORLUKLAR

Otopsi işlemi sonrası çocuklarının cansız bedenini gören Araz ailesinin acısı bir kez daha katlandı. Baba Araz “Mustafa’nın bileklerinde, bağlama izi vardı. Yüzünün her tarafında morluklar vardı. Çenesinde derin bir yarık vardı. Yine sırtında aşırı morluklar vardı. Oğlum intihar edecek biri değildi. Oğlumun, işkence sonucu öldürüldüğünü düşünüyorum. Tek beklentim, olayın tüm yönleri ile soruşturulması” dedi.

DUVARIN DİBİNE DÜŞMEZ

Araz ailesinin avukatı Cesim Parlak ise, Babaeski Cumhuriyet Başsavcılığı’na, “Kasten öldürme” “işkence” ve “görevi kötüye kullanma” suçlamalarıyla başvuruda bulunduklarını kaydetti. Askeri yetkililerin verdikleri ifadelerde çelişkilerin bulunduğunu öne süren Av. Parlak, “Cesedin bulunduğu yer aslında birçok şeyi ortaya koyuyor. Ceset, Babaeski Devlet Hastanesi’ne 2 kilometre uzaklıkta metruk bir AVM’nin arka duvarının dibinde bulunuyor. 15 metre yükseklikten atlayarak intihar eden kişinin, duvarın dibine yapışık bir biçimde düşmesi temel fizik kurallarına aykırı. Yine, Mustafa’nın cansız bedeni sırt üstü bulunuyor. Yüksekten atlayan bir kişinin sırt üstü kalması da imkânsız” dedi.


İLK OLAY DEĞİL

Basında önce rahatsızlandı haberleriyle gündeme gelip sonra ölümünün intihar olarak açıklandıüğı er Mustafa Araz olayında, bir kısım askerin de ifadesi alındı. Mustafa Araz ile yakın arkadaş olduğunu söyleyen er O. Ç. İfadesinde “Mustafa intihar edecek biri değildi. Psikolojik sorunları olan biri değildi. Gülüp eğleniyorduk birlikte. Karamsar biri de değildi” dedi. Araz’ın tim komutanı teğmen M. A. ise ifadesinde “Kendi halinde iyi bir çocuktu. Onunla bir sıkıntı yaşamadık” dedi.

Öte yandan, yaşamını yitiren Mustafa Araz’ın askerliğini yaptığı 1. Zırhlı Tugay Komutanlığı, geçen hafta sosyal medyaya düşen, bir ere yönelik eziyet videosu ile de gündeme gelmişti.

Yorumlar (0)