İmamoğlu’ndan Murat Kurum’a yanıt: Nasıl unutkan olduklarını Kanal İstanbul sorusuna verdiği cevapla görebilirsiniz

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhur İttifakı’nın İBB adayı Murat Kurum’un “8 km metro yaptılar, vaat ettiklerini yapmadılar” şeklindeki sözlerine ilişkin; “65 kilometrelik metro hattımızı tamamlamış olacağız mart ayında. Matematiği bile unutarak siyaset yapan arkadaşların nasıl unutkan olduklarını Kanal İstanbul sorusuna verdiği cevapla görebilirsiniz. Onlar oy ve seçim öncesi zarar verecek ve düne kadar hararetle savundukları her şeyi bir anda unutan insanlar. Ya da seçimde eğer fayda verecekse her türlü yola başvuran anlayışlar olduğunu biliyoruz" dedi.

GÜNDEM 25.01.2024, 13:59
İmamoğlu’ndan Murat Kurum’a yanıt: Nasıl unutkan olduklarını Kanal İstanbul sorusuna verdiği cevapla görebilirsiniz

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, KİPTAŞ’ın Bakırköy İş Bankası Blokları İncirli Parseli Temel Atma Töreni sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. İmamoğlu’nun gazetecilerin sorularına verdiği yanıtlar şöyle:

“BEŞ YILLIK ÇALIŞMALARIMIZI 25 YILLIK ÇALIŞMALARIYLA KIYASLAYAN BİR ANLAYIŞLA KARŞI KARŞIYAYIZ”

Bir gazetecinin “Az önce konuşmanızda seçime dair şehir ittifakından bahsettiniz. Ancak dün İYİ Parti İstanbul'da Buğra Kavuncu'yu aday olarak gösterdi. Bu denklemde bir şehir ittifakının kurulmasını ön görüyor musunuz? İYİ Parti adayının açıklandıktan sonra bir de DEM Partinin Başak Demirtaş'ı aday gösterme olasılığı konuşuluyor. Bu konu hakkında neler söylemek istersiniz” şeklindeki sorusu üzerine İmamoğlu şunları söyledi:

“Her siyasi parti kendi adayını gösterebilir. Daha önce de söylediğim gibi bir siyasi partinin kendi adayını  gösterme serbestliğine ya da özgürlüğüne benim laf etmem asla zaten doğru değil. Kaldı ki her adayda değerlidir yolu açık olsun. Ama bizim İstanbul'da bir şehir ittifakı, bir kent uzlaşısı, kentle şehirle ilgili bir dayanışma ruhunun var olacağını ve bu kent ittifakının 2019’da Millet İttifakı diye çıktığımız yolculuğa rağmen ben o zaman ilk adaylık açıklamam da biz İstanbul İttifakı için yola çıkıyoruz ve İstanbul İttifakı'nın oyuna talibiz diyerek İstanbul'un tamamını bu şehrin bütün insanlarını bu sürece kattığım gibi bugün yine aynı yerdeyim. Dolayısıyla hani ben o yolculuğun devam ettiğini düşünüyorum ve daha da güçlenerek devam ettiğini düşünüyorum. Tabii ki siyasi partiler aday gösterecek, kararlar alacak bu konuda adaylar yola çıkacak. Elbette ki bu bir ihtirasla veya işte bir arka plan başka duygularla olduğunu vatandaşımız da düşünmüyordur diye tahmin ediyorum ya da başka uzlaşmalar var mıdır yok mudur? Vatandaşlarımız böyle düşünmeyecektir diye tahmin ediyorum. Kendi özgün siyasi iradeleriyle yola çıkan her aday değerlidir. Yolları açık olsun. Biz yolumuza devam ediyoruz. Bizim başarılarımız bizim ittifakımızı güçlendiriyor. Bugün beş yıllık çalışmalarımızda başarımızı sorgulayan yok. Ama beş yıllık çalışmalarımızın 25 yıllık çalışmalarıyla kıyaslayan bir anlayışla karşı karşıyayız. Bunu dilinden düşürmeyen adaylarından, siyasi yöneticilerine, belediye başkanlarından hatta Sayın Cumhurbaşkanı'na kadar konuşturuyorsak kıymetli bir şey. Onlar beş yılımızı, 25 yılla kıyaslamaya devam edecekler. Biz İstanbul İttifakı'nın milletimizin her bireyinin oylarını tek tek kazanmaya ve onların gönlünü ve oyunu kazanmaya devam edeceğiz”

“TÜM ADAYLARI TEK TEK ARAYIP TEBRİK EDECEĞİM”

İmaoğlu, “Eski dostlar rakip oldu. Siz Buğra Bey'i adaylar açıklandıktan sonra aradınız mı” sorusu üzerine “Adaylar açıklandıktan sonra değil de bütün adaylar olgunlaşır olgunlaşmaz hepsini arayıp tek tek tebrik edeceğim. Yolculuğum ve bu siyasetin bir centilmenlik duygusu içerisinde olması gerektiği konusundaki düşüncelerimi paylaşacağım. Süreç tamamlanmadığı için kimseyi henüz aramadım. Ama dediğim gibi sadece Buğra Bey değil diğer adayları da tek tek arayıp tebrik edeceğim. Sadece sürecin tamamlanmasını bekliyorum” yanıtını verdi.

“OY VE SEÇİM ÖNCESİ DÜNE KADAR HARARETLE SAVUNDUKLARI HERŞEYİ BİR ANDA UNUTAN İNSANLAR”

“Bugün Murat Kurumu mega projelerini açıklıyor ve bugün de açıklamaya devam ediyor. ‘Sistem İstanbul’ adı altında 10 başlıkta açıklayacak. İlk ulaşımla ilgili açıklama yaptı ve metro hatları ile ilgili eleştirisi var. ‘Sadece 8 kilometre yaptılar ve vaat ettiklerini yapmadılar’ dedi. Siz ne söylemek istersiniz bununla ilgili” şeklinde yöneltilen bir soruyu da şöyle yanıtladı:

“65 kilometrelik metro hattımızı tamamlamış olacağız mart ayında. Matematiği bile unutarak siyaset yapan arkadaşların nasıl unutkan olduklarını Kanal İstanbul sorusuna verdiği cevapla görebilirsiniz. Onlar  bazı oy ve seçim öncesi zarar verecek ve düne kadar hararetle savundukları her şeyi bir anda unutan insanlar. Ya da seçimde eğer fayda verecekse  her türlü yola başvuran anlayışlar olduğunu biliyoruz. Onun için çok önemli değil benim açımdan verdiği rakam veya sayı.” 

"İSTANBULLULARIN VİCDANI GEREKENİ YAPACAK"

İmamoğlu, “Sayın Murat Kurum’un şöyle bir sözü var. ‘Çam Sakura Hastanesi yolu yapılmadı. Dolmabahçe Tünel projesi iptal edildi. İstanbulluların vicdanına bırakıyoruz’ sözleriyle ilgili de “İstanbulluların vicdanı gerekeni yapacak. Merak etmeyin” dedi.

Yorumlar (0)