İçişleri'nden AK Partili belediyeye ''gri pasaport'' soruşturması izni

İçişleri Bakanlığı, AK Partili Yakakent Belediye Başkanı Hüseyin Kıyma ve Başkan Yardımcısı Hüseyin Yiğit hakkında, gri pasaport skandalı kapsamında soruşturma başlatılması için izin verdi

GÜNDEM 18.11.2021, 08:45
İçişleri'nden AK Partili belediyeye ''gri pasaport'' soruşturması izni

İçişleri Bakanlığı, AK Partili Yakakent Belediye Başkanı Hüseyin Kıyma ve Başkan Yardımcısı Hüseyin Yiğit hakkında, gri pasaport skandalı kapsamında soruşturma başlatılması için izin verdi. Soruşturma izni “yurt dışı görevlendirmelerinde gereken özeni göstermedikleri” gerekçesiyle verildi.

Bakanlık, soruşturma iznini verdiği kararda, AK Partili belediyeye “göçmen kaçakçılığına sebebiyet vermek” suçlamasını yöneltti. 

İçişleri Bakanlığının kararında şu ifadelere yer verildi:

“Yakakent Belediye Başkanı Hüseyin Kıyma’nın 3 Mart 2020 tarihli ve 06 sayılı Belediye Meclis Kararıyla yurtdışı gezilerine katılacak kişileri belirleme yetkisine sahip olması, gezilere katılmak üzere hazırlanan listelerin altında imzasının bulunması, yurtdışı görevlendirmeler ile ilgili Samsun Valiliğine yazılan yazıları Belediye Başkanı olarak imzaladığı,

Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Yiğit’in; Belediye Başkanlığı adına yetkilendirildikten sonra hizmet damgalı pasaport taleplerini imzalayarak İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerine vermesi, (28) kişilik katılımcısı belirlenen 09-18 Kasım 2020 tarihleri arasında başına dönmesi, Yakakent Belediye Başkanlığı adına İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerine ve çoğunluğu Güneydoğu Anadolu Bölgesinde ikamet eden şahısların yurt dışına çıkma amaçlarını anlaması ve müdahale etmesi gerektiği halde görevinin yerine getirilmesinde gerekli özeni göstermeyerek göçmen kaçakçılığına sebebiyet verdiği anlaşıldığından Yakakent Belediye Başkanı Hüseyin Kıyma ve Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Yiğit hakkında soruşturma izni verilmesine…”

Kararın altında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun imzası yer aldı. 

Ön inceleme sonucu Yakakent Belediyesi tarafından hizmet pasaportu temin edilen 70 kişiden 68’inin muhtelif yerlerden yurt dışına çıkış yaptıkları, bu kişilerden 63’ünün Türkiye’ye giriş kayıtlarının bulunmadığı tespit edildi.

Bakanlık, Belediye Başkanı Hüseyin Kıyma ve Başkan Yardımcısı Hüseyin Yiğit’in yurt dışı gezi programlarının hazırlanması ve gerçekleştirilmesinde, hizmet damgalı pasaport taleplerinde görevlerinin gerektirdiği özeni göstermediklerini tespit etti.

NE OLMUŞTU ?

Gri pasaport skandalı, Türkiye'de altı belediyenin kamu görevlisi olmayan kişiler adına hizmet pasaportu (Gri Pasaport) çıkarmasını sağlayarak bu kişilerin yurt dışına iltica etmesi olayı. Bu tür pasaportlarla, birkaç bin Türk vatandaşının kamu görevlisi kılığında yurt dışına çıktığı ve geri dönmediği ortaya çıkmıştı. 

Skandal, Nisan 2021'de Malatya Belediyesi aracılığıyla Türkiye'den kaçırılan 43 kişinin davasına odaklanan bir haberle başladı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da birkaç yüz Gri Pasaport kullanıcısının pasaportları geçersiz kılındıktan sonra geri dönmediğini kabul etmek zorunda kalmıştı.

Yorumlar (0)