banner342

Hüseyin Aygün'den Kaftancıoğlu'na Türkeş ziyareti tepkisi:Maraş katliamı, herkesin yarası değil mi?

Maraş Katliamı'nın yıldönümünde CHP heyetinin Alparslan Türkeş'in eşi Seval Türkeş'i ziyaret etmesinin yankıları devam ediyor.

Hüseyin Aygün'den Kaftancıoğlu'na Türkeş ziyareti tepkisi:Maraş katliamı, herkesin yarası değil mi?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Darı Odabaşı'nın Maraş Katliamı’nın yıldönümünde Seval Türkeş’i ziyareti Türkiye solunda ve alevi vatandaşlarda büyük bir rahatsızlık yaratmıştı.
Nitekim bu ziyaret sonrasında başta İstanbul ve İzmir olmak üzere birçok ilde CHP üyeleri istifa etmişti.


Türkiye'nin tarihinde insanlık dışı bir kara leke olarak bilinen Maraş Katliamı'nın yıl dönümünde bu ziyaretin neden denk getirildiği ve nasıl planlandığı ise merak konusu oldu.


Kısadalga'da Mehveş Evin'in hazırladığı Arka Plan popcast'ine konuşan Canan Kaftancıoğlu ise bu ziyareti şu şekilde değerlendirdi.


SEVAL HANIM GENEL BAŞKANIMIZA DESTEK VERMİŞTİ!
 Gitmemeyi düşünme durumu söz konusu değil. Önce kişisel bir açıklama yapayım: Benim kayınpederim Ümit Kaftancıoğlu öldürülmeden 2 gün önce Alpaslan Türkeş, “Aramızda Ümit Kaftancıoğlu gibi vatan hainleri var” demişti. Şunu söyleyeyim: Ben siyaseti, acıları yarıştırarak değil, acıları ortaklaştırıp barıştırarak, bir daha kimse bunları yaşamasın diye yapıyorum. Dolayısıyla acılar üzerinden ortaklaşılacak her türlü siyaseti yaparım. Bu haliyle kişisel bir rahatsızlık duymuyorum. Ama Alevi vatandaşlarımızın, aslında hepimiz için, Maraş katliamında yaşananların, o travmanın tekrar yaşanmaması gerektiğini, bir sağaltma ihtiyacının olduğunu biliyorum. Öyle bir güne denk gelmesindeki Alevi vatandaşların hassasiyetlerini anlıyorum. Genel Başkanımızın da ifade ettiği gibi nefreti körükleyen değil, toplumsal olarak barışacak, uzlaşacak bir siyasi iklim yaratmamız gerektiğini düşünüyorum. Daha önemlisi, mafya bozuntusu tehdit ettiğinde Seval Hanım çıkıp Genel Başkanımıza desteğini açıkladı. Bu çok kıymetli bir şeydir. Ziyarette, bu ülkede hukukun, adaletin geldiği nokta ve ülkenin adalete ihtiyacı konuşuldu.


HÜSEYİN AYGÜN'DEN KAFTANCIOĞLU'NA TEPKİ
Kaftancıoğlu'nun açıklamalarını alıntı yapan CHP eski Milletvekili Hüseyin Aygün ise tepki gösterdi.


Aygün, yaptığı paylaşımda ""Alevi vatandaşların hassasiyeti"? Ya Sünniler, diğerleri?Maraş katliamı, herkesin yarası değil mi?"  sözleriyle tepki gösterdi.

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2020, 14:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER