Hüda Kaya'dan diyanetle ilgili ezber bozan açıklama!

HDP'li Kaya, Ankara Barosu ve Diyanet arasındaki 'LGBTİ' tartışmasını Meclis gündemine taşıdı. "Diyanet, Diyanetliğini yapacaksa, din adına konuşacaksa, hırsızlık için konuşmalı" diyen Kaya'nın konuşması sosyal medyada gündem oldu

Hüda Kaya'dan diyanetle ilgili ezber bozan açıklama!

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, Diyanet İşleri Başkanı ile Ankara Barosu arasında yaşanan “LGBT” tartışmasını Meclis’e taşıdı.

Diyanet’in, insanlar adına ahkâm kesemeyeceğini belirten Kaya, “Diyanet kendi düşüncesini söylüyorsa, Barolar da kendi düşüncesini söyleme hakkına sahiptir. Tekçil bir durum yoktur ortada. Mezhepçi, Emevici düşünceyi bu toplumun İslam adına dayatma hakkına sahip değilsiniz. Diyanet, Diyanetliğini yapacaksa, din adına konuşacaksa, hırsızlık için konuşmalı, çocuk tecavüzleri için konuşmalı, Kur-an kurslarında tecavüze uğrayan erkek çocukların hakkını savunmalı, yolsuzluklar için konuşmalı, boş yere, haksız yere katledilen insanlar için konuşmalı” dedi.

Kaya'nın, sözleri Twitter'da gündem oldu.

Diyanet'in ‘muhafazakarız ve aile kutsiyetine sahip çıkıyoruz' diyerek kendini kutsalların sahibi gibi iddia edemeyeceğini belirten Kaya şunları kaydetti:

AKP Genel Başkanı'nın da LGBT'ler hakkında söylediği sözleri gidip internetten okuyun. Kaldı ki Diyanet İşleri, ben bir Müslüman olarak, beni temsil eden bir kurum asla değildir. Meşru değildir. Çocuklarımızın bile öğrettiği din derslerini aldırabilecek kadar bile bir güvene sahip değildir.

Diyanet bizim adımıza ahkam kesemez. Diyanet kendi düşüncesini söylüyorsa, Barolar da kendi düşüncesini söyleme hakkına sahiptir.

Tekçil bir durum yoktur ortada. Mezhepçi, Emevici düşünceyi bu toplumun İslam adına dayatma hakkına sahip değilsiniz.

Diyanet'in, din adına konuşacaksa, hırsızlık için, çocuk tecavüzcüleri için, yolsuzluklar için ve boş yere, haksız yere öldürülen insanlar için konuşması gerektiğini savunan Kaya, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

Kur-an'da insani değerlerin en temel hakkı olan düşünce hakkı için, özgürlük için konuşmalı. İnsan olmanın, dinin bütün temel hakları katledilirken kalkıp sadece bütün kötülükleri tek bir noktada yoğunlaştırması onu, Diyanet'i meşru kılmaz.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2020, 15:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER